Dnia 6 sierpnia 1892 roku pomocnicy murarscy znaleźli przy kopaniu fundamentów pod budowę domu na końcu wschodniej części Jasła, w polu, w głębokości około 50 cm. pod korzeniami starej lipy pewną liczbę złoty i srebrnych monet. Żandarmeria, dowiedziawszy się o tym odkryciu, monety robotnikom odebrała i oddała część do Starostwa, a część do Sądu. Wśród monet znajdowały się dukaty Zygmunta III.
W Mikołajewie w pierwszej połowie lipca 1893 roku w powiecie łaskim włościanin Dyonizy Jarociński kopiąc piasek na własnym gruncie znalazł skarb, składający się ze starych monet srebrnych i kawałków srebra. Skarb ważył przeszło osiem funtów.
W roku 1891, letnią porą na przedmieściu Kamieńca w Zinkowcach, dwaj żołnierze kozacy przechodząc ścieżką po stromej górze zobaczyli w szczelinie skały odkryty nieco garnuszek z zieloną polewą, po wydobyciu którego i niezbędnym rozbiciu, ujrzeli dopiero rozsypane i staczające się aż do rzeki Smotrycza “blaszki”, które następnie dziatwa miejska rozchwytując z radością, biegła do swych domów. Nic jednak nie pomogło, “pieniądze” zostały przez policję odebrane, czy wszystkie?
(opracowano na podstawie: „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne” 1892, nr 4 i 1893, nr 1)