1 C
Warszawa
piątek, 13 grudnia, 2024

Odkrywcy sprzed lat – #37

-

W dobrach Długa Goślina w Wielkiem Księstwie Poznańskiem a w szczególności na folwarku zwanym Eckstelle w miesiącu wrześniu 1867 r., rataj orząc nieco głębiej rolę natrafił na małe naczynie gliniane w kształcie urny glinanej,  także pokrywką nakryte. Lemiesz rozbił pokrywkę i naczynie, i wtedy rozsypały się z niego tak monety, jak i rozmaite srebrnych ozdób kawałki. Było ich wtedy okrągło 100 sztuk mniej więcej całych i kilkanaście połówek lub ćwiartek.

We wsi Przybranowo należącej do klucza Służewskiego w Kujawach, odkopany został w r. 1875 skarb ze starożytnemi monetami X i XI wieku, które zaraz częścią dla Petersburskich zbiorów zabierała straż ziemska, a częścią Żydzi jak mogli wykupywali od włościan i wysyłali za granicę do Torunia, tak dalece, że właścicielowi Służewa, który się późno o tem odkryciu dowiedział, zaledwie 16 sztuk z całego skarbu się dostało.

Znalezione w r. 1850 przy kopaniu dołu na ziemniaki w bliskości zabudowań dworskich we wsi Rzewinie, powiecie płockim, pomiędzy miastami Raciążem a Płońskiem położonej. Niewielka ilość monety, którą obejmowało, bo zaledwie kilkaset sztuczek, zachowaną była w glinianej skorupie, szmatą jakoby nakrytej, i w całości jak się zdaje właścicielowi wsi oddaną.

(opracowano na podstawie: Kazimierz Stronczyński, Dawne monety polskie dynastyi Piastów i Jagiellonów, Piotrków 1883, cz. 1.)


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie