2,2 C
Warszawa
piątek, 17 stycznia, 2025

Odkrywcy sprzed lat – #32

-

Na Sikorniku pod Krakowem w kamieniołomie znajdującym się przy strzelnicy wojskowej na gruntach klasztoru Zwierzynieckiego znaleziono w lutym 1909 roku skarb monet, przechowywany w garnuszku glinianym, kształtu urny. Przy wydobywaniu garnuszek się rozbił. Skarb liczył 148 monet. Były to przeważnie półtoraki koronne z lat 1620-1623.

W okolicach Łodzi wykopano cały garnek z monetami. O ile można się było dowiedzieć, były to prawdopodobnie monety z epoki Jagiellońskiej, w których przeważały denarki. Garnek jak i monety uległy rozproszeniu.

W Jeleniu w powiecie chrzanowskim nad granicą śląską wykopano w 1908 roku skarb monet, w skład którego wchodziły szelągi Jana Kazimierza, Augusta III oraz szóstaki pruskie Fryderyka II i grosze pruskie.

W Iwkowej – wsi w powiecie brzeskim – w 1907 roku gospodarz J. Gawełda na swojej roli wykopał garnek gliniany, napełniony monetami. Przeważną część skarb stanowiły półtoraki Zygmunta III, szelągi litewskie Jana Kazimierza oraz orty gdańskie i koronne tych królów.

(opracowano na podstawie: „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne” 1909, nr 2 i 3)


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie