Odkrywcy sprzed lat – #3

0

W Pilznie koło Tarnowa znaleziono jeszcze przed wojną skarb monet złotych, przeważnie dukatów z XVII wieku. Czy były w nim dukaty polskie, nie wiadomo. Trzy monety przysłane do zbadania do Muzeum Czapskich były to: dukat moguncki arcybiskupa Jerzego Fryderyka von Greifenklau z 1628 roku, dukat holenderski prowicji Zwolle z 1661 roku.

Dąbrowa Górnicza – Jak donosi niemiecka “Gazeta Opolska”, znaleziono na jesieni 1916 roku koło Dąbrowy urnę z 1200 polskimi monetami. Z jakiego czasu te monety pochodzą, nie wiadomo.

Reklama

Wykopaliska w Królestwie Polskim z czasów rzymskich. Do przedhistorycznego oddziału berlińskiego Muzeum Etnograficznego przywieziono obecnie dwie popielnice, odnalezione koło Mławy. Jak podaje “Warschauer Zeitung”, są to popielnice, pochodzące z czasów Cesarstwa Rzymskiego, a znaleziono je w okolicy, w której stoczono ciężkie walki w pierwszym okresie wojny na ziemiach polskich.

(opracowano na podstawie: „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne” 1917, nr 3 i 4.)Poprzedni artykułRolnik znalazł na polu złote bransolety
Następny artykułDiadem z epoki brązu znaleziono pod Jędrzejowem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here