29,3 C
Warszawa
niedziela, 8 września, 2024

Odkrywcy sprzed lat – #11

-

W okolicy Dąbrowy koło Żarek znaleziono około 500 monet rzymskich. Część wykopaliska przesłana dla zbadania do Muzeum Narodowego zawierała monety Hadriana i Luciusa Verusa. Jak podaje “Iskra”: “Woda rozmyła pole i odsłoniła urnę, napełnioną srebrnymi pieniążkami, które zabrał jeden z miejscowych gospodarzy”. Władze odebrały znalazcy kilkadziesiąt monet, jednak jego żona przyniosła w koszyku kilkaset pieniążków na targ do Żarek, gdzie zbywała je za 5-10 kopiejek. W urnie znajdował się też łańcuch na szyję, pleciony z cienkiego drutu złotego. Znalazca skarbu opowiada, iż inny gospodarz znalazł w tym samym miejscu urnę z “żółtymi monetami”.

Dzienniki poznańskie donoszą: “Przy kopaniu rowów do rurek na polu w Gorzkiempolu, położonym  3 kilometry od historycznych Złotnik, znaleziono w ziemi około 1000 srebrnych monet polskich z XVI i XVII wieku.

“Gazeta Przemyska” przynosi następujące wiadomości: “W Opiekach, przysiółku pod Drozdowicami, natknęli chłopi podczas robót polnych na kilka miedzianych kociołków. Po wydobyciu i odlutowaniu nakrywek okazało się, że w kociołkach były monety złote, srebrne i miedziane polskie z drugiej połowy XVI wieku. W jednym kociołku znajdowała się znaczna ilość biżuterii (pierścienie, naszyjniki, bransolety) ze szczerego złota, wysadzanej drogimi kamieniami. Szczęśliwi znalazcy chcieli oczywiście skarby te ukryć, jednakowoż ktoś rozpowszechnił wiadomość o skarbie tak, że przejdzie ona na własność państwa, a znalazcy otrzymają nagrodę, przewidzianą w ustawie.

Dzienniki donoszą, że w Słupcy koło Strzałkowa znaleziono dwa garnki kamienne z monetami, pochodzącymi rzekomo z czasów Kazimierza Wielkiego.

Jan Markowski, oficjał sądowy w Nisku, przesłał zarządowi Muzeum Narodowego wiadomość, że przy kopaniu rowów koło Zbydniowa wykopali robotnicy naczynie z monetami, pochodzącymi z czasów Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Monetą wykopaną robotnicy się podzielili i powoli ją spieniężają. Naczynie zostało rozbite.

(opracowano na podstawie: „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne” 1913, nr 10)


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie