19,3 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Odkryto nieśmiertelnik więźnia obozu Auschwitz-Birkenau. Wiadomo, że przeżył wojnę

-

Nie wiadomo, jak obozowy nieśmiertelnik znalazł się w jednym z mieszkań w województwie śląskim i w jaki sposób na jego ślad natrafili policjanci. Wiadomo natomiast, że trafi teraz tam, gdzie jego miejsce – do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Charakterystyczny kształt i wyryta nazwa “Auschwitz” – to musiało zwrócić uwagę policjantów, którzy na obozowy nieśmiertelnik natrafili w jednym z mieszkań w województwie śląskim. Autentyczność zabytku potwierdzili już pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie trafi nieśmiertelnik.

Jak podaje Wioletta Dąbrowska z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, nieśmiertelnik należał do więźnia, który przebywał w jednym z podobozów Auschwitz-Birkenau i pracował w charakterze więźnia przymusowego w niemieckim koncernie chemicznym IG Farben. Tak przynajmniej wynika z ustaleń specjalistów, którzy dodatkowo potwierdzili fakt, że właściciel obozowego nieśmiertelnika był obywatelem Francji, przeżył wojnę i zmarł we w 2017 roku.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau jest już w posiadaniu podobnych obozowych nieśmiertelników. Ten, w posiadaniu którego są policjanci z Komendy Miejskiej w Toruniu, jest jednak wyjątkowy. Znaki na nim są wyryte, a nie wybite, jak w przypadku innych nieśmiertelników.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie