2,9 C
Warszawa
niedziela, 1 grudnia, 2024

Odkrycie i odkrywcy, którzy przeszli do historii

-

Są odkrycia tak nieprawdopodobne, że trudno w nie uwierzyć. Jak to, o którym kilka dni temu poinformowały media na całym świecie. Nie na co dzień grupa przypadkowych nurków natrafia bowiem na skarb dwóch tysięcy złotych monet. A tak stało się jakiś czas temu u wybrzeży Cezarei Nadmorskiej.

Cezarea Nadmorska to dziś jedynie ruiny starożytnego miasta u wybrzeży Morza Śródziemnego. Dawniej miejsce to tętniło jednak życiem. Kwitła w nim kultura, nauka, a przede wszystkim – jak w żadnym innym miejscu – handel. To tam przez wieki funkcjonował port, który dla tysięcy kupców był oknem na świat. Tam funkcjonowały magazyny, w których składowano cenne towary. Tam dokonywano transakcji o niespotykanej jak na tamte czasy wielkości i skali.

O dawnej świetności Cezarei Nadmorskiej zaświadczają dziś już tylko fragmenty murów miejskich, ruiny hipodromu rzymskiego czy cytadela zbudowana przez krzyżowców. Niezwykle popularne wśród turystów są jednak przede wszystkim ruiny starożytnego portu udostępnione do zwiedzania i eksploracji w Podwodnym Parku Archeologicznym. Ruiny te przyciągają. To miejsce wyjątkowe. Wyjątkowa jest też historia, jaką wciąż skrywają. Po ostatnich sztormach przekonali się o tym amatorzy nurkowania, którym w trakcie podwodnej eskapady ukazał się skarb złotych monet.

Nurkowie przekonani byli początkowo, że odkryte przez nich monety to jedynie kopie pozostawione przez turystów. Prędko okazało się jednak, że mają do czynienia z autentycznym skarbem. Po zawiadomieniu odpowiednich służb, przeprowadzono akcję poszukiwawczą. Skala odkrycia zadziwiła wszystkich.

W skład skarbu weszło około 2 tysiące złotych monet. Większość z nich wybita została za czasów Fatymidów, ismailickiej dynastii kalifów panującej w Północnej Afryce w latach 909 – 1171, a konkretnie za rządów kalifa fatymidzkiego Al-Hakima i jego syna Az-Zahira, którzy panowali w latach 996-1036. Monety zachowały się w idealnym stanie. Nie wymagają nawet konserwacji. Część z nich – na co wskazali izraelscy naukowcy – posiada ślady zębów. Tak przecież dawniej sprawdzano ich autentyczność.

Według historyków i archeologów monety pochodzić mogły z wraku statku, który zatonął u wybrzeży Cezarei Nadmorskiej, przewożąc pieniądze z zebranych podatków, utarg z handlu lub żołd dla miejscowych żołnierzy. Bez względu na ich pochodzenie, odkryty skarb to według naukowców kolejny dowód na wyjątkową rolę, jaką odgrywał port w Cezarei na przestrzeni wieków. A dla poszukiwaczy skarbów przykład, że w tej pasji każdy dzień przynieść może wyjątkowe odkrycie. I każdy może zapisać się w historii jako odkrywca.

Zdjęcia skarbu znaleźć można na stronach portalu informacyjnego israelnationalnews.com.


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie