Trwają prace archeologiczne na obszarze rynku w Starym Fordonie. Archeolodzy natrafili tam na pozostałości starego cmentarza. Spodziewają się też kolejnych odkryć.
Naukowcy ustalili już, że cmentarz pochodzi z okresu późnego średniowiecza. Do tej pory udało im się odkryć sześć pochówków. Podejrzewają jednak, że będzie ich znacznie więcej.
Dlaczego? Otóż na tym terenie, jak podaje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, mogła znajdować się dawniej drewniana kapliczka, przy której był najpewniej zlokalizowany cmentarz. Naukowcy przypuszczają, że chowano na nim wyłącznie osoby ubogie. Nie udało się bowiem do tej pory natrafić na jakiekolwiek wyposażenie pochówków czy nawet ślad trumien.
Poza pochówkami w miejscu badań i realizowanej inwestycji odkryto też liczne fragmenty naczyń, szczątki zwierząt domowych oraz monetę pruską z XIX wieku.
Prace archeologiczne prowadzone są w związku z rewitalizacją Rynku w Fordonie. Informacje o postępie prac i badań publikowane są na stronie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. www.zdmikp.bydgoszcz.pl