-1,5 C
Warszawa
wtorek, 28 marca, 2023

Odkrycia detektorystów w muzeum. Ciekawa wystawa w Kamieniu Pomorskim

-

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim prezentowana jest wystawa zabytków, odkrytych w ostatnich latach na terenie powiatu kamieńskiego. W pracach nad przygotowaniem wystawy uczestniczyli członkowie skupiającego detektorystów Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków im. św. Korduli, których odkrycia także zobaczyć można na wystawie.

Podobne wystawy organizowane są w całej Polsce. Można na nich zobaczyć zabytki, które zostały przekazane do muzeum przez darczyńców, odkryte przez detektorystów czy pozyskane w inny sposób.

Wystawa, którą zorganizowano w Kamieniu Pomorskim, jest szczególnie interesująca. W tamtejszym muzeum wyeksponowane zostały między innymi trzy skarby z epoki brązu, które odkryte zostały na terenie gmin Kamień Pomorski, Wolin i Karnice. Znalazły się tam też neolityczny toporek i krzemienna siekierka.


To tylko część zabytków, bo – jak zapowiedzieli już wcześniej pracownicy muzeum w mediach społecznościowych – na wystawie można zobaczyć też późnośredniowieczne szlufki do pasa, fragmenty późnośredniowiecznych świeczników, arabskie dirhamy czy rzymskie denary.

Na ekspozycji zaprezentujemy dwie kamienne figurki, prawdopodobnie kultowe, które zostały zabezpieczone i przekazane do naszego Muzeum przez Wojewódzką Komendę Policji w Szczecinie, jak również wydanych publikacji z zakresu o ochrony dóbr kultury. Figurki wykonane są z granitu i przedstawiają mężczyznę i kobietę. Ciekawostką jest to, że odwrócone plecami pasują do siebie idealnie. Zabytki te wstępnie datowane są na ok. 3-2 tysiąclecie p.n.e. – czytamy w informacji zamieszczonej przez pracowników muzeum w mediach społecznościowych.

Jednym z najciekawszych zabytków, zaprezentowanych na wystawie, jest bulla papieska papieża Benedytka XII, odkryta przez Kingę i Jolantę Igras w okolicach Kamienia Pomorskiego. O tym wyjątkowym odkryciu pisaliśmy na stronach portalu w marcu tego roku.

Osoby, które odwiedzą muzeum, będą mogły również zapoznać się ze specjalnie przygotowaną na tę okazję prezentacją, która odsłania kulisy wybranych odkryć.

Informacje o godzinach otwarcia muzeum i cenach biletów znaleźć można na stronie internetowej www.mhzk.eu.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie