26,4 C
Warszawa
środa, 17 lipca, 2024

Odkrycia detektorystów w muzeum. Ciekawa wystawa w Kamieniu Pomorskim

-

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim prezentowana jest wystawa zabytków, odkrytych w ostatnich latach na terenie powiatu kamieńskiego. W pracach nad przygotowaniem wystawy uczestniczyli członkowie skupiającego detektorystów Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków im. św. Korduli, których odkrycia także zobaczyć można na wystawie.

Podobne wystawy organizowane są w całej Polsce. Można na nich zobaczyć zabytki, które zostały przekazane do muzeum przez darczyńców, odkryte przez detektorystów czy pozyskane w inny sposób.

Wystawa, którą zorganizowano w Kamieniu Pomorskim, jest szczególnie interesująca. W tamtejszym muzeum wyeksponowane zostały między innymi trzy skarby z epoki brązu, które odkryte zostały na terenie gmin Kamień Pomorski, Wolin i Karnice. Znalazły się tam też neolityczny toporek i krzemienna siekierka.

To tylko część zabytków, bo – jak zapowiedzieli już wcześniej pracownicy muzeum w mediach społecznościowych – na wystawie można zobaczyć też późnośredniowieczne szlufki do pasa, fragmenty późnośredniowiecznych świeczników, arabskie dirhamy czy rzymskie denary.

Na ekspozycji zaprezentujemy dwie kamienne figurki, prawdopodobnie kultowe, które zostały zabezpieczone i przekazane do naszego Muzeum przez Wojewódzką Komendę Policji w Szczecinie, jak również wydanych publikacji z zakresu o ochrony dóbr kultury. Figurki wykonane są z granitu i przedstawiają mężczyznę i kobietę. Ciekawostką jest to, że odwrócone plecami pasują do siebie idealnie. Zabytki te wstępnie datowane są na ok. 3-2 tysiąclecie p.n.e. – czytamy w informacji zamieszczonej przez pracowników muzeum w mediach społecznościowych.

Jednym z najciekawszych zabytków, zaprezentowanych na wystawie, jest bulla papieska papieża Benedytka XII, odkryta przez Kingę i Jolantę Igras w okolicach Kamienia Pomorskiego. O tym wyjątkowym odkryciu pisaliśmy na stronach portalu w marcu tego roku.

Osoby, które odwiedzą muzeum, będą mogły również zapoznać się ze specjalnie przygotowaną na tę okazję prezentacją, która odsłania kulisy wybranych odkryć.

Informacje o godzinach otwarcia muzeum i cenach biletów znaleźć można na stronie internetowej www.mhzk.eu.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie