2,5 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

“Od wielu lat pomagamy archeologom”. Jan Monik z “Warty” opowiada o kulisach odkrycia skarbu brakteatów

-

Kilka dni temu Muzeum Lubuskie ujawniło odkrycie skarbu średniowiecznych brakteatów. Na ten niezwykle cenny depozyt natrafili pod Gorzowem Wielkopolskim członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Warta”. O tym, czy miejsce odkrycia skarbu wyróżniało się czymś charakterystycznym, przy pomocy jakich wykrywaczy wydobywano kolejne monety, a jakie kompletnie sobie z tym nie radziły, rozmawiamy z Janem Monikiem, liderem stowarzyszenia i faktycznym odkrywcą średniowiecznego skarbu.

zdziennikaodkrywcy.pl: – Zacznijmy od początku. Pierwszą monetę odkryliście 6 kwietnia. Na swoim fan-page’u napisaliście, że do odkrycia doszło w “tajemniczym, urokliwym miejscu”. To chyba wszystkich interesuje najbardziej. Co to za miejsce? Nie pytam o konkretną lokalizację, ale o to, czy wyróżniało ją coś charakterystycznego? Czy coś wskazywało, że może tam być ukryty skarb?

Jan Monik: – Do odkrycia skarbu nie doszło przypadkiem, a w trakcie badań stanowiska archeologicznego. Nic nie wskazywało, że mógł zostać tam ukryty tak cenny depozyt monet. Pomijając fakt, że jest to stanowisko archeologiczne, wizualnie nic tego miejsca nie wyróżnia.


– Czyli posty o tajemniczej treści, które zamieszczaliście wcześniej na waszym fan-page’u, dotyczyły właśnie tego miejsca?

– Tak, posty dotyczyły tego miejsca i tego odkrycia. Nie mogliśmy jednak zdradzić wcześniej żadnych informacji.

 

– Nie jest łatwo znaleźć brakteata. To nieduże monety. Jak wyglądał proces wydobywania skarbu? I jakiego sprzętu przy tym używaliście?

– Ja prowadziłem poszukiwania przy użyciu wykrywacza marki Deus XP z cewką snajperką. Po znalezieniu pierwszej monety, a w zasadzie po znalezieniu kolejnych, zawołałem kolegę, który dysponował większą cewką. I tak, dokładnie sprawdzając miejsce, znaleźliśmy pierwszego dnia dwanaście sztuk.

Kolejnego dnia zdjęliśmy około 10-15 cm gruntu w kwadracie 6×6 m. Cały czas drobiazgowo przeczesywaliśmy ziemię. W tym dniu było nas już w terenie pięć osób, dołączyli do nas zawiadomieni o znalezisku archeolodzy, który skrupulatnie nanosili na mapę lokalizację każdej znalezionej monety, każdego kawałka ceramiki czy innych metalowych przedmiotów wydobywanych z tego miejsca.

Tego dnia udało nam się znaleźć kolejnych trzynaście monet. Prace odbywały się bardzo powoli. Następnego dnia wydobyliśmy resztę monet. Ciekawostką jest fakt, że tylko Deusy sprawdziły się w tej lokalizacji. Inne wykrywacze, jak na przykład Garrett, kiepsko radził sobie z namierzaniem brakteatów.

– O odkryciu skarbu poinformowało jako pierwsze Muzeum Lubuskie. Jak wygląda wasza współpraca z muzealnikami i służbami konserwatorskimi?

– Z wiadomych względów proszono nas o tymczasowe zachowanie w tajemnicy lokalizacji i samego faktu odkrycia skarbu. Oczywiście, do czasu zakończenia poszukiwań na całym terenie. Dodam, że ogółem znaleźliśmy około 160 monet, w tym ciekawe denary, ale też monety z innych epok, także z okresu PRL.

 

My jako stowarzyszenie od wielu już lat pomagamy archeologom, muzealnikom. Wcześniej robiliśmy to jako wolni strzelcy, dziś jako stowarzyszenie, które ma na koncie już swoje poważne sukcesy.

– Co dalej stanie się z waszym skarbem?

– Skarb zostanie teraz poddany czyszczeniu i konserwacji. Nie zapadły jeszcze decyzje, do którego muzeum trafi nasz skarb. Zdecyduje o tym Wojewódzki Konserwator Zabytków.

– Jakie inne odkrycia macie na swoim koncie? I jakie plany Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne “Warta” ma jeszcze na ten rok?

 

– Swoimi odkryciami i aktywnościami dzielimy się na naszych fan-page’u. Także na bieżąco można tam podglądać naszą działalność.

Mamy pozwolenia na ten rok na ciekawe tereny, głównie leśne i liczymy na interesujące znaleziska. Cała reszta planów stoi pod znakiem zapytania, między innymi działalność edukacyjna i popularyzatorska. Organizowaliśmy na przykład atrakcje dla dzieci w postaci poszukiwań monet w piaskownicy. Przyjdzie czas, że będziemy mogli wrócić do tych wszystkich aktywności.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie