19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Oczyszczą pruskie latryny. W sobotę rusza zlot w Grudziądzu

-

O tym, jak detektoryści spragnieni są poszukiwań w dobrym towarzystwie świadczy fakt, że miejsca na zlocie “Góra nieodkryta” w Grudziądzu wyczerpały się szybkim tempie. Zlot, który odbędzie się na terenie Fortu Wielka Księża Góra, rusza już w najbliższą sobotę.

Zgodę na przeprowadzenie badań na terenie XIX-wiecznego Fortu Wielka Księża Góra przez uczestników zlotu “Góra nieodkryta” wydał Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na detektorystach spoczywać będzie obowiązek lokalizowania znalezisk na mapie w skali 1:10000 wraz ze współrzędnymi GPS oraz wykonywanie dokumentacji zdjęciowej znalezisk. Smartfon z dostępem do internetu i aparatem fotograficznym wystarczy.

Pojawiła się też dodatkowa atrakcja. Do oczyszczenia jest osiem latryn pruskich. To niewdzięczne z pozoru zajęcie może przynieść ciekawe odkrycia. Wiadomo, że dawniej latryn używano nie tylko jako toalet, ale też jako śmietnika. Doświadczenia z podobnych miejsc zlokalizowanych na terenie XIX-wiecznych koszar pokazują, że znajdowano w nich nie tylko broń, ale też talerze, sztućce, biżuterię i monety.

Organizatorzy przypominają, by zabrać ze sobą wypełnioną deklarację uczestnictwa, którą wszyscy chętni otrzymali drogą e-mailową.

Osoby, które chciałyby spędzić noc w Grudziądzu, mogą skorzystać z oferty hotelu Ibis. Organizatorzy wynegocjowali specjalną ofertę dla uczestników zlotu. Szczegóły na stronie wydarzenia.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie