2,5 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

Oczyszczą pruskie latryny. W sobotę rusza zlot w Grudziądzu

-

O tym, jak detektoryści spragnieni są poszukiwań w dobrym towarzystwie świadczy fakt, że miejsca na zlocie “Góra nieodkryta” w Grudziądzu wyczerpały się szybkim tempie. Zlot, który odbędzie się na terenie Fortu Wielka Księża Góra, rusza już w najbliższą sobotę.

Zgodę na przeprowadzenie badań na terenie XIX-wiecznego Fortu Wielka Księża Góra przez uczestników zlotu “Góra nieodkryta” wydał Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na detektorystach spoczywać będzie obowiązek lokalizowania znalezisk na mapie w skali 1:10000 wraz ze współrzędnymi GPS oraz wykonywanie dokumentacji zdjęciowej znalezisk. Smartfon z dostępem do internetu i aparatem fotograficznym wystarczy.

Pojawiła się też dodatkowa atrakcja. Do oczyszczenia jest osiem latryn pruskich. To niewdzięczne z pozoru zajęcie może przynieść ciekawe odkrycia. Wiadomo, że dawniej latryn używano nie tylko jako toalet, ale też jako śmietnika. Doświadczenia z podobnych miejsc zlokalizowanych na terenie XIX-wiecznych koszar pokazują, że znajdowano w nich nie tylko broń, ale też talerze, sztućce, biżuterię i monety.

Organizatorzy przypominają, by zabrać ze sobą wypełnioną deklarację uczestnictwa, którą wszyscy chętni otrzymali drogą e-mailową.


Osoby, które chciałyby spędzić noc w Grudziądzu, mogą skorzystać z oferty hotelu Ibis. Organizatorzy wynegocjowali specjalną ofertę dla uczestników zlotu. Szczegóły na stronie wydarzenia.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie