-0,1 C
Warszawa
piątek, 3 lutego, 2023

Oczyścili studnię zamku w Olsztynie. Wydobyli setki kilogramów monet

-

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wydobyło przedmioty, które znajdowały się w studni zlokalizowanej na dziedzińcu zamku w Olsztynie. Na głębokości około 14 metrów znajdowały się przede wszystkim monety – łącznie kilkaset kilogramów. 

Każdy, kto chciał wrócić do Olsztyna, liczył na szczęście lub po prostu – chciał sprawdzić, jak głęboka może być zamkowa studnia, wrzucał do niej monetę. Przez lata uzbierała ich spora ilość.

W 2018 roku ze studni wydobyto dużą część monet, ale też sporo innych przedmiotów: telefony komórkowe, pierścionek, portfel, klucze, maskotki, okulary, but i nieśmiertelnik. Według muzealników warstwa monet sięgała do kostek. Choć od tamtej chwili minęły już dwa lata, monety wciąż są czyszczone i, oczywiście, liczone.

Co stanie się teraz z monetami? Pracownicy olsztyńskiego muzeum wpadli na fantastyczny pomysł. Monety ze studni przeznaczone zostaną na zakup zabytków. Co więcej – o tym, jakie zabytki zakupi muzeum, decydują internauci. Na fan-page’u muzeum pojawiły się już pierwsze zdjęcia zabytków, których zakup jest planowany. Te, które otrzymały najwięcej lajków, zostaną zakupione w pierwszej kolejności.


Największe zainteresowanie wśród czytelników fan-page’a wzbudziła póki co pieczęć do lakowania listów. Na podium znalazły się też broszka patriotyczna i złota bransoletka.

24 czerwca ruszyła kolejna odsłona akcji. Na fan-page’u muzeum pojawiły się zdjęcia zabytków, które być może uda się zakupić. Wśród nich są między innymi szpilki do fularów, bransoleta pleciona z włosów, dewizka z sekretnikiem, broszka i medalion sekretnik. Głosować można pod postem, który znaleźć można tutaj.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie