13,2 C
Warszawa
piątek, 20 września, 2024

Obwodnica Wronek znów zaskakuje. Kolejne odkrycia na budowie nowej drogi

-

Trwają prace archeologiczne na trasie budowy obwodnicy Wronek w województwie wielkopolskim. Doszło tam do kolejnych interesujących odkryć.

O badaniach archeologicznych przeprowadzanych na budowie obwodnicy Wronek pisaliśmy już przy okazji odkrycia szpili z brązu. Tym razem odkryć jest zdecydowanie więcej.

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest inwestorem budowy obwodnicy, poinformował o odkryciu na stanowisku w Nowej Wsi rozległej osady ludności kultury pucharów lejkowatych oraz osadnictwa ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich.

Natrafiono też na pozostałości obiektów z okresu neolitu oraz po ludności kultury przeworskiej w postaci pieca wapienniczego oraz studni. – Ze studni wydobyto między innymi fragmenty drewnianych elementów konstrukcyjnych z cembrowiny oraz potłuczone naczynie do czerpania wody z charakterystycznymi kolankowatymi uszkami – informuje WZDW w Poznaniu.

Na stanowisku w Nowej Wsi odkryto też niespotykaną dotąd na ziemiach polskich – jak podkreśla inwestor – budowlę naziemną typu rowkowego. Z badań wynika, że miała ona kształt prostokątny z wejściem od strony południowej.

– Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich – informuje inwestor. – Mimo upływu czasu szkielet zachował się w dość dobrym stanie.

Pochówek naruszony wcześniej przez intensywne prace rolnicze (fot. www.wzdw.pl)

Wiadomo, że grób został już wcześniej uszkodzony przez działalność rolniczą. W okolicy znaleziono też pokaźną ilość fragmentów ceramiki naczyniowej, fragmenty dwóch siekier kamiennych, grudki polepy i zbiory kości zwierzęcych.

Odkryte zabytki trafią do Muzeum Ziemi Wronieckiej we Wronkach.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie