2,5 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

Obwodnica Wronek znów zaskakuje. Kolejne odkrycia na budowie nowej drogi

-

Trwają prace archeologiczne na trasie budowy obwodnicy Wronek w województwie wielkopolskim. Doszło tam do kolejnych interesujących odkryć.

O badaniach archeologicznych przeprowadzanych na budowie obwodnicy Wronek pisaliśmy już przy okazji odkrycia szpili z brązu. Tym razem odkryć jest zdecydowanie więcej.

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest inwestorem budowy obwodnicy, poinformował o odkryciu na stanowisku w Nowej Wsi rozległej osady ludności kultury pucharów lejkowatych oraz osadnictwa ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich.


Natrafiono też na pozostałości obiektów z okresu neolitu oraz po ludności kultury przeworskiej w postaci pieca wapienniczego oraz studni. – Ze studni wydobyto między innymi fragmenty drewnianych elementów konstrukcyjnych z cembrowiny oraz potłuczone naczynie do czerpania wody z charakterystycznymi kolankowatymi uszkami – informuje WZDW w Poznaniu.

Na stanowisku w Nowej Wsi odkryto też niespotykaną dotąd na ziemiach polskich – jak podkreśla inwestor – budowlę naziemną typu rowkowego. Z badań wynika, że miała ona kształt prostokątny z wejściem od strony południowej.

– Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich – informuje inwestor. – Mimo upływu czasu szkielet zachował się w dość dobrym stanie.

Pochówek naruszony wcześniej przez intensywne prace rolnicze (fot. www.wzdw.pl)

Wiadomo, że grób został już wcześniej uszkodzony przez działalność rolniczą. W okolicy znaleziono też pokaźną ilość fragmentów ceramiki naczyniowej, fragmenty dwóch siekier kamiennych, grudki polepy i zbiory kości zwierzęcych.

Odkryte zabytki trafią do Muzeum Ziemi Wronieckiej we Wronkach.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie