7 C
Warszawa
niedziela, 26 marca, 2023

Obiecujące spotkanie w MKiDN. Uproszczą procedurę wydawania pozwoleń?

-

19 listopada w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie z przedstawicielami Polskiego Związku Eksploratorów, środowisk poszukiwawczych i detektorystycznych, w trakcie którego ustalono ogólne założenia przyszłych zmian ustawowych.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Ochrony Zabytków i Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz reprezentanci środowiska poszukiwaczy, w tym członkowie Polskiego Związku Eksploratorów i innych stowarzyszeń, które od lat zajmują się poszukiwaniem zabytków w Polsce: Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza, Stowarzyszenia Galea, Stowarzyszenia Lubuska Grupa Eksploracyjna Nadodrze, Ostrowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historyczne ENIGMA, Stowarzyszenia Wielkopolska Grupa Eksploracyjno-Historyczna Gniazdo, Stowarzyszenia Eksploracyjnego na Rzecz Ratowania Zabytków SAKWA, Stowarzyszenia Grupa Poszukiwawcza Riese oraz Stowarzyszenia WIZNA. W spotkaniu wziął również udział przedstawiciel miesięcznika “Odkrywca” oraz reprezentant środowiska kolekcjonerów.

Spotkanie poprzedziło przeprowadzenie konsultacji przez Polski Związek Eksploratorów, obecnie największą organizację zrzeszającą poszukiwaczy zabytków, wśród stowarzyszeń, grup i osób zajmujących się poszukiwaniami. O ich zorganizowaniu zdecydowano w maju tego roku podczas pierwszego spotkania środowisk eksploratorskich w MKiDN.


Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można przeczytać: “Zebrane propozycje, przedstawione podczas spotkania, pozwoliły na wypracowanie ogólnych kierunków i założeń zmian. Ustalono m.in., że z uwagi na potrzebę ochrony dziedzictwa archeologicznego, z amatorskiego poszukiwania zabytków powinny być wyłączone obszary objęte ochroną konserwatorską, natomiast uproszczeniu i przyspieszeniu powinna ulec procedura wydawania pozwoleń na poszukiwanie zabytków oraz współpraca ze służbami konserwatorskimi. Omówiono również propozycję wprowadzenia licencji na poszukiwanie zabytków. Dodatkowo wskazano na konieczność stałej edukacji w zakresie odpowiedzialnych postaw w trakcie poszukiwania zabytków. Na podstawie zebranych wniosków przygotowane zostaną konkretne propozycje zmian”.

Warto przypomnieć, że obecnie legalne poszukiwanie zabytków jest możliwe wyłącznie na podstawie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami prowadzenie poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania może się odbywać wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków. Warunki formalne, jakim musi odpowiadać wniosek o pozwolenie na prowadzenie poszukiwań zabytków, umieszczone są w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 sierpnia 2018 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków.

Informacja o efektach spotkania z 19 listopada pojawiła się już na stronach MKiDN. I to na jej podstawie opracowano powyższy artykuł. Czekamy na oficjalne stanowisko Polskiego Związku Eksploratorów.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie