11,7 C
Warszawa
niedziela, 6 października, 2024

Nowe wydarzenie w świecie historii. Rozpoczęli przygotowania do festiwalu “Tajemnice Trzech Stuleci”

-

Takiego wydarzenia jeszcze w Wielkopolsce nie było! Już w przyszłym roku, od 29 do 31 marca, w pałacu w Czerniejewie niedaleko Gniezna odbędzie się I Festiwal Historyczny “Tajemnice Trzech Stuleci” organizowany przez Fundację Historyczną “Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Ideą Festiwalu jest promocja walorów historyczno-turystycznych Wielkopolski poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. Festiwal promować będzie też regionalne dziedzictwo kulturowe.

– Pomysł Festiwalu narodził się podczas naszych wyjazdów na spotkania miłośników historii, skarbów i tajemnic: czy to na Zamek Książ, czy do Zamku Czocha. Bywając tam od kilku lat zastanawialiśmy się, dlaczego podobnego przedsięwzięcia nie zorganizować u nas w Wielkopolsce, a konkretnie w powiecie gnieźnieńskim, gdzie mieszkamy i działamy – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej “Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca Festiwalu. – Zaczęliśmy szukać odpowiedniego historycznie miejsca na taką imprezę i mieliśmy kilka pomysłów na lokalizację Festiwalu. Ostatecznie nasz wybór padł na zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie – dodaje.

Jak podkreśla Soberski, I edycja festiwalu to przede wszystkim wykłady wybitnych prelegentów, przybliżające uczestnikom Festiwalu najbardziej fascynujące historie z tych trzech stuleci. – Zaproszenia do udziału w Festiwalu Historycznym w pałacu w Czerniejewie wysłaliśmy do wielu osób, znanych z programów telewizyjnych, do pasjonatów historii, poszukiwaczy, osób zajmujących się promowaniem historii, czy też do znanych autorów książek o sekretach i skarbach kilku regionów Polski. Zaprosiliśmy też badaczy historii z Wielkopolski. Uznaliśmy, że w ten sposób jesteśmy w stanie przyciągnąć do Czerniejewa turystów i miłośników historii z całej Polski, którym przy tej okazji pokażemy walory historyczno-turystyczne naszego regionu – podkreśla Soberski.

Prelekcje podczas Festiwalu Historycznego Tajemnice Trzech Stuleci wygłoszą nietuzinkowe postacie: historycy i publicyści, eksploratorzy i dziennikarze, dokumentaliści i pasjonaci, regionaliści i pisarze, niezależni badacze i nauczyciele akademiccy. W trakcie ich wykładów będziemy świadkami wielu niezwykłych i fascynujących historii oraz odkrywania sekretów trzech stuleci: XVIII, XIX i XX. Dodatkowo podczas Festiwalu będą stoiska z książkami regionalnymi i historycznymi. I wiele innych atrakcji.

Swój udział w Festiwalu – z ciekawą prelekcją – już potwierdzili tak wyjątkowi goście jak Jacek Podemski, Krzysztof Krzyżanowski, Piotr Kucznir, Joanna Lamparska, Michał Młotek, Jerzy Janczukowicz, Mariusz Borowiak, Łukasz Orlicki, Jan Nowicki czy Robert Maziarz.

– Zaproszenia do udziału w Festiwalu zostały wysłane jeszcze do kilku innych prelegentów. Czekamy na potwierdzenie ich obecności – podkreśla Karol Soberski.

Miejsce Festiwalu nie zostało wybrane przypadkowo. Zespół pałacowo-parkowy w Czerniejewie to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Wielkopolsce, pełen sekretów i skarbów. Dodatkowo Czerniejewo to miasto pełne historii, zagadek i niepowtarzalnej atmosfery, którą tworzy m.in. 850-metrowa aleja prowadząca od pałacu do kościoła. Pałac w Czerniejewie zbudowany przez gen. Jana Lipskiego, wielkiego oboźnego koronnego za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, należał również do rodu Skórzewskich, jednego z najpotężniejszych polskich rodów (ich własnością był Łabiszyn i Lubostroń). Wokół pałacu w Czerniejewie narosło wiele sekretów.

I Festiwal Historyczny “Tajemnice Trzech Stuleci” rozpocznie się w piątek, 29 marca, ale oficjalne otwarcie zaplanowano w sobotę, 30 marca o godz. 9.45, a zakończenie w niedzielę około godz. 17.00.

Sobota i niedziela to “festiwal” kilkunastu prelekcji dotyczących m.in. okresu napoleońskiego, powstania listopadowego, I wojny światowej, okresu międzywojennego, II wojny światowej, ale też tajemnic powojennych. Wykłady będą związane z tajemnicami Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Dolnego Śląska, Łużyc, Lubuskiego, Warmii i Mazur. Każdy znajdzie coś dla siebie! Szczegóły programu podamy pod koniec grudnia.

Udział w Festiwalu Historycznym jest bezpłatny – z wyjątkiem punktów programu, które będą związane ze zwiedzaniem pałacu w Czerniejewie. Festiwal jest skierowany do osób indywidualnych, pasjonatów historii, regionalistów, turystów i miłośników historii. Festiwal jest dla wszystkich, którzy kochają historię.

Organizatorzy zachęcają uczestników Festiwalu, by zgłaszali swój udział na maila: festiwal@fundacjahistoryczna.pl Prosimy podać: ilość zgłaszanych osób, imię i nazwisko oraz miejscowość, z której przyjeżdżają oraz telefon do osoby kontaktowej (dla tych osób będzie przygotowana niespodzianka). Dodatkowo w mailu zwrotnym do osób które się zgłoszą, podana zostanie lista hoteli, pensjonatów i hosteli (dla osób spoza regionu), gdzie można będzie wykupić miejsca noclegowe na czas Festiwalu.

Więcej o festiwalu na stronie www.fundacjahistoryczna.pl w zakładce “Festiwal”. Kontakt do organizatora: tel. 515-980-504.

O kolejnych prelegentach i punktach programu będziemy informować na bieżąco.

Jednym z patronów medialnych festiwalu jest portal zdziennikaodkrywcy.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie