16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Nowe wydanie “Odkrywcy” już w kioskach. Jeżewski na tropie podziemnego schronu we wnętrzu góry

-

Trwają przygotowania zespołu „Odkrywcy” do I Spotkanie z „Odkrywcą” po latach: „Zamek Książ w kompleksie Riese”. To świetny pretekst, by w numerze październikowym 2020 przypomnieć o legendarnej eksploracji w kompleksie „Gontowa” sprzed lat oraz o jednej z najnowszej hipotezie dotyczące góry Jagodziniec – oba miejsca leżą w najbardziej tajemniczym paśmie górskim Polski – Górach Sowich.

Wśród zagadek II wojny światowej związanych z projektem „Riese” sztolnia nr 3 wchodząca w skład kompleksu na górze Gontowa zajmuje miejsce szczególne. Jest to jedyna w Górach Sowich sztolnia wysadzona w tak skomplikowany sposób i jedyna, gdzie zaangażowano, często po raz pierwszy, wszystkie znane metody badawcze od skaningu laserowego, wierceń głębokościowych, elektrooporówki i georadaru po zwykły kilof i łopatę. I to właśnie we wnętrzu sztolni na górze Gontowa przeprowadzono najdroższe poszukiwania w naszym kraju – tak pisze o sztolni Łukasz Orlicki w artykule zatytułowanym „Gontowa – sztolnia nr 3. Historia i tajemnice najdroższej eksploracji”

Natomiast inny eksplorator, Paweł Jeżewski, pod koniec 2019 roku na łamach „Odkrywcy” [nr 10 (249) i nr 11 (250)] przedstawił szereg argumentów przemawiającym za hipotezą, że na zboczach góry Jagodziniec znajdują się pozostałości po placu budowy z okresu II wojny światowej, który był związany z realizacją podziemnego schronu we wnętrzu góry i towarzyszącej mu infrastruktury naziemnej. Przypomina, że według powszechnej klasyfikacji w Górach Sowich znajduje się sześć placów budowy prowadzonych w ramach zadania budowlanego o kryptonimie „Riese”. Określamy je mianem kompleksów, a nie znając oryginalnej niemieckiej terminologii, nazywamy od masywów gór, na zboczach których były prowadzone prace górnicze i budowlane. Według tej klasyfikacji obecnie wyszczególniamy następujące kompleksy „Riese”: Rzeczka, Jugowice Górne, Włodarz, Osówka, Gontowa i Soboń. Jagodziniec nie został oficjalnie uznany za kompleks z uwagi na – jak twierdzą sceptycy – brak dostatecznie przekonujących dowodów.

Tym razem Paweł Jeżewski wraca do tematu z nowymi argumentami, uzyskanymi w wyniku przeprowadzenia kolejnego etapu badań terenowych na zboczach góry.

Spis treści nr 10/2020 „Odkrywca”

POSZUKIWANIA

Gontowa – sztolnia nr 3. Historia i tajemnice najdroższej eksploracji / Łukasz Orlicki
Siódmy kompleks? Kolejna odsłona badań Jagodzińca / Paweł Jeżewski
Trójgarb: śladem poszukiwaczy skarbów / Jerzy Delekta
Wojenni kolekcjonerzy / Amadeusz Majtka

KULISY HISTORII

Zapomniana rezydencja Hitlera w Poznaniu. Część 2 – rezydencja prezydenta / Dariusz Garba
„Nussbaum”: nazistowska stacja na Spitsbergenie / Oktavian Bartoszewski
Ostatnia ofiara „Titanica” / Leszek Adamczewski
Dywizja partyzancka „Garibaldi”: dziwny sojusz na Bałkanach / Marek Sobski

KOLEKCJONERSTWO

List z drogi na nieludzką ziemię / Bartłomiej Błaszkowski

FORTYFIKACJE

Fortyfikacje twierdzy grudziądzkiej podczas wojny polsko-sowieckiej / Paweł Nastrożny

Z KWEREND ARCHIWALNYCH

Centralne Stanowisko Dowodzenia Komendy Głównej Terenowej Obrony Przeciwlotniczej. Część 1 / Jakub Jakubowski

KSIĘGARNIA ODKRYWCY

Nowości października


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie