19,3 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Niezwykłe znalezisko przy drugowojennych okopach

-

Relikwiarz w formie krzyża znaleziono w okolicach Kamienia Pomorskiego. Odkrycia dokonał członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej.

Krzyż wykonany jest z drewna i posrebrzanego metalu. Ma 10 cm długości i 6 cm szerokości. Naukowcy wydatowali go na przełom XIX i XX wieku. Zabytek zachował się w bardzo dobrym stanie. Znalezisko trafiło do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, które o fakcie przekazania zabytku poinformowało na początku marca.

Co ciekawe, we wnętrzu krzyża, które wyłożono czerwonym materiałem, wciąż kryły się relikwie, głównie drobne kamienie owinięte w kawałki papieru z imionami świętych. Wśród odczytanych imion znaleźli się św. Placidus, św. Bernadeta, św. Anastazja oraz św. Maria Krescencja. Nie zachowała się natomiast figura Chrystusa, która zamocowana była do powierzchni krzyża.

Zdaniem naukowców relikwiarz mógł zostać potraktowany jako zdobycz wojenna, a następnie porzucony, być może w trakcie potyczki z wojskami niemieckimi. Pierwotnie znajdował się w kościele lub był własnością pielgrzyma.

Historia relikwiarza spod Kamienia Pomorskiego przypomina tę z łańcuchem burmistrza z Iławy. Ten wykradziono z miasta w 1945 roku i wywieziono na wschód. Ostatecznie wymieniono go na butelkę samogonu w Łapach na Podlasiu, skąd dopiero w połowie lat ’90 XX wieku wrócił do Iławy.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie