Niezwykłe odkrycie w Bydgoszczy. Zobacz, jak wygląda droga sprzed 500 lat

0

Cały odcinek XVI-wiecznego traktu odsłonięty został podczas prac archeologicznych na Zbożowym Rynku w Bydgoszczy. To niebywała okazja, by zobaczyć nawierzchnię, po której poruszali się mieszkańcy Bydgoszczy 500 lat temu. Tym bardziej, że już wkrótce zostanie ona zasypana!

Trakt wiódł dawniej do bramy Kujawskiej. Była to ważna droga, o czym świadczy jej budowa. Potężne polne kamienie wzmocnione są po bokach wielkimi drewnianymi kłodami, które stabilizowały całą konstrukcję. To niebywała okazja, by zobaczyć, jak budowano drogi 500 lat temu i po jakiej nawierzchni poruszali się ówcześni mieszkańcy Bydgoszczy.

Reklama

Po zakończeniu prac i szczegółowej inwentaryzacji odkrycia, stary trakt zostanie zasypany. Według miejskich urzędników, to jedyny tak dobrze zachowana droga na terenie całego miasta.

Fragment starego traktu odkrytego w Bydgoszczy

Prace archeologiczne, dzięki którym odsłonięto starą drogę, związane są z budową chodnika i drogi rowerowej od ulicy Wiatrakowej do ulicy Kujawskiej. Już wcześniej archeolodzy natrafili w tym miejscu między innymi na pozostałości cmentarza i ślady kościoła z XIII wieku. Cały obszar objęty jest ochroną konserwatorską.

Po zakończeniu prac archeologicznych droga zostanie zasypana

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, już wkrótce rozpoczną się prace pod częścią ulicy, po której obecnie poruszają się pojazdy. Urzędnicy przewidują, że podczas dalszych prac pojawiają się kolejne odkrycia. Spodziewają się między innymi odkrycia śladów po średniowiecznych cmentarzach.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. ZDMiKP w BydgoszczyZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here