20,7 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Niezwykłe odkrycie polskiego poszukiwacza na Wyspach Brytyjskich

-

Taka chwila przytrafia się poszukiwaczowi raz w życiu. Mariusz Jażdżyk, jeden z setek polskich poszukiwaczy na Wyspach Brytyjskich i jednocześnie wicelider klubu Team of Yorkshire właśnie zapisał się w historii detektoryzmu. To jego nazwisko widnieć będzie jako nazwisko odkrywcy przy niezwykle rzadkim denarze uzurpatora rzymskiego w Brytanii Karauzjusza.

Marcus Aurelius Mausaeus Carausius, czyli Karauzjusz, zmarł w 293 roku. W czasie swojej uzurpacji emitował monety złote, srebrne i brązowe o różnych wagach i urozmaiconych legendach oraz ikonografii – stąd ich unikalność. Denar odkryty przez Mariusza Jażdżyka wybity został w Londynie. Co ważne, zachował się w doskonałym stanie.

Jest to tak rzadkie znalezisko, że długo zwlekano z ujawnieniem odkrycia. Czekano na oficjalne potwierdzenie autentyczności monety. Według wstępnej wyceny jego wartość osiągnąć może nawet 12 tysięcy funtów.

Mariusz Jażdżyk jest wiceliderem klubu Team of Yorkshire, o którym już wielokrotnie można było przeczytać na stronach zdziennikaodkrywcy.pl. Tak zapamiętał moment odkrycia denara Karauzjusza:

“Od jakiegoś czasu nachodziły mnie sny, że na mojej farmie jest ukryty dzban z rzymskimi denarami. Więc postanowiłem pojechać i sprawdzić. Wyznaczyłem sobie linie, około 30 metrów do przeszukania. Punktem docelowym było powalone drzewo. I tak chodziłem w tę i z powrotem, i cisza, nic nie było. Gdy brakowało może 2 metry do końca, zwątpiłem i już miałem iść gdzieś indziej, ale mówię sobie – dojdę do końca. Zrobiłem kilka kroków i pojawił się bardzo wyraźny sygnał. W dołku znalezisko w kolorze srebra. Po tym zdarzeniu już wiem, że nie warto szybko rezygnować”.

Mariuszowi i całemu klubowi gratulujemy. Czekamy też z niecierpliwością na wynik aukcji w domu aukcyjnym, gdzie wystawiona zostanie moneta po wcześniejszym zgłoszeniu do bazy PAS.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie