-0,1 C
Warszawa
piątek, 3 lutego, 2023

Niezwykłe odkrycie polskiego poszukiwacza na Wyspach Brytyjskich

-

Taka chwila przytrafia się poszukiwaczowi raz w życiu. Mariusz Jażdżyk, jeden z setek polskich poszukiwaczy na Wyspach Brytyjskich i jednocześnie wicelider klubu Team of Yorkshire właśnie zapisał się w historii detektoryzmu. To jego nazwisko widnieć będzie jako nazwisko odkrywcy przy niezwykle rzadkim denarze uzurpatora rzymskiego w Brytanii Karauzjusza.

Marcus Aurelius Mausaeus Carausius, czyli Karauzjusz, zmarł w 293 roku. W czasie swojej uzurpacji emitował monety złote, srebrne i brązowe o różnych wagach i urozmaiconych legendach oraz ikonografii – stąd ich unikalność. Denar odkryty przez Mariusza Jażdżyka wybity został w Londynie. Co ważne, zachował się w doskonałym stanie.

Jest to tak rzadkie znalezisko, że długo zwlekano z ujawnieniem odkrycia. Czekano na oficjalne potwierdzenie autentyczności monety. Według wstępnej wyceny jego wartość osiągnąć może nawet 12 tysięcy funtów.

Mariusz Jażdżyk jest wiceliderem klubu Team of Yorkshire, o którym już wielokrotnie można było przeczytać na stronach zdziennikaodkrywcy.pl. Tak zapamiętał moment odkrycia denara Karauzjusza:


“Od jakiegoś czasu nachodziły mnie sny, że na mojej farmie jest ukryty dzban z rzymskimi denarami. Więc postanowiłem pojechać i sprawdzić. Wyznaczyłem sobie linie, około 30 metrów do przeszukania. Punktem docelowym było powalone drzewo. I tak chodziłem w tę i z powrotem, i cisza, nic nie było. Gdy brakowało może 2 metry do końca, zwątpiłem i już miałem iść gdzieś indziej, ale mówię sobie – dojdę do końca. Zrobiłem kilka kroków i pojawił się bardzo wyraźny sygnał. W dołku znalezisko w kolorze srebra. Po tym zdarzeniu już wiem, że nie warto szybko rezygnować”.

Mariuszowi i całemu klubowi gratulujemy. Czekamy też z niecierpliwością na wynik aukcji w domu aukcyjnym, gdzie wystawiona zostanie moneta po wcześniejszym zgłoszeniu do bazy PAS.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie