6,6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Niezwykłe odkrycie pod Nową Solą. Zaginione figury odnalezione w krypcie kościoła

-

Zaskakujący widok ukazał się konserwatorom prowadzącym badania w kościele filialnym św. Anny w Konotopie w województwie lubuskim. Po otwarciu wejścia do krypty natrafiono na zaginione figury z renesansowego pomnika epitafijnego, które zaginęły po II wojnie światowej.

Figury były pierwotnie częścią pomnika Wolffa von Dyhrn, który zmarł w 1576 roku i jego żony Magdaleny von Glaubitz, która zmarła w 1607 roku. Autorem obu rzeźb był anonimowy artysta nieznany z imienia i nazwiska, a nazywany w literaturze “Mistrzem Nagrobka Bocków”. Przypisuje mu się szereg podobnych dzieł z końca XVI wieku, które wykonano na terenie dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego.

To jednak nie była jedyna niespodzianka. Osoby, które dokonywały oględzin krypty, odnotowały fakt istnienia wewnątrz niewymienionych wcześniej w literaturze kamiennego sarkofagu Adama von Kottwitz, który zmarł w 1720 roku oraz barokowego miedzianego polichromowanego sarkofagu.

Z informacji udostępnionych przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wynika, że pomnik epitafijny, rzeźby oraz sarkofagi wymagają, z uwagi na zły stan zachowania, pilnych prac konserwatorskich.

Kościół filialny pw. św. Anny, w którym dokonano odkrycia, wybudowany został w połowie XVI wieku. Przebudowano go w 1706 roku.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
źródło i fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie