9,8 C
Warszawa
czwartek, 30 marca, 2023

Niebywałe szczęście polskich detektorystów na Wyspach Brytyjskich. Złoty sekretnik z kosmykiem włosów

-

Szczęście nie opuszcza Polaków prowadzący amatorskie badania na Wyspach Brytyjskich. Dariusz Piszczyk, poszukiwacz z północnej Szkocji, odkrył XIX-wieczny wiktoriański sekretnik. Wykonana ze złota broszka, będąca prawdopodobnie przykładem biżuterii funeralnej, skrywa wewnątrz kosmyk włosów. I być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że do odkrycia doszło podczas pierwszego wyjścia z wykrywaczem w teren.

Dariusz Piszczyk pochodzi z Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie mieszka w północnej Szkocji i tam też prowadzi swoje amatorskie badania. Używa do tego wykrywacza Nokta Makro Anfibio. Jak w jego przypadku doszło do odkrycia?

To były moje pierwsze poszukiwania, nie wliczając testowego wyjścia w teren – wspomina Dariusz. – Tamtego dnia znajdowałem dużo śmieci, pomiędzy nimi odkryłem tę broszkę. Nie miałem doświadczenia, więc początkowo nie sądziłem, że to coś szczególnego. Dopiero kolega uświadomił mnie, że to złoto – dodaje polski detektorysta.


Sekretnik znaleziony przez Dariusza wykonany jest z 15-karatowego złota. Ma owalny kształt, a jego średnica wynosi 3 cm. Frontowa część posiada filigranowe zdobienia. Tył sekretnika jest w części przeszklony. Za delikatną pokrywą dostrzec można kosmyk włosów.

Odkryta broszka to prawdopodobnie przykład wiktoriańskiej biżuterii funeralnej. Precjoza takie wykonywano najczęściej ze złota, umieszczając w nich włosy osoby zmarłej. Przedmioty takie wspierały rodzinę w przeżyciu żałoby w poczuciu bliskości ze zmarłymi. Warto dodać, że tradycja biżuterii funeralnej wywodzi się bezpośrednio z Anglii.

Do odkrycia złotego sekretnika doszło już jakiś czas temu. Impulsem do ujawnienia znaleziska przez Dariusza i podzielenia się z nim poszukiwaczami w Polsce było znalezisko Dawida Adamowskiego, o którym można było przeczytać w artykule “Wyczerpałem swoje szczęście na kilka lat z góry”. Przy tej okazji warto wspomnieć też o innym ciekawym odkryciu ze Szkocji z ostatnich miesięcy. We wrześniu pisaliśmy o złotym pierścieniu z XV wieku, znalezionym pod Aberfoyle przez Wacława Konika.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Dariusz Piszczyk


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie