28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Niebywałe szczęście polskich detektorystów na Wyspach Brytyjskich. Złoty sekretnik z kosmykiem włosów

-

Szczęście nie opuszcza Polaków prowadzący amatorskie badania na Wyspach Brytyjskich. Dariusz Piszczyk, poszukiwacz z północnej Szkocji, odkrył XIX-wieczny wiktoriański sekretnik. Wykonana ze złota broszka, będąca prawdopodobnie przykładem biżuterii funeralnej, skrywa wewnątrz kosmyk włosów. I być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że do odkrycia doszło podczas pierwszego wyjścia z wykrywaczem w teren.

Dariusz Piszczyk pochodzi z Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie mieszka w północnej Szkocji i tam też prowadzi swoje amatorskie badania. Używa do tego wykrywacza Nokta Makro Anfibio. Jak w jego przypadku doszło do odkrycia?

To były moje pierwsze poszukiwania, nie wliczając testowego wyjścia w teren – wspomina Dariusz. – Tamtego dnia znajdowałem dużo śmieci, pomiędzy nimi odkryłem tę broszkę. Nie miałem doświadczenia, więc początkowo nie sądziłem, że to coś szczególnego. Dopiero kolega uświadomił mnie, że to złoto – dodaje polski detektorysta.

Sekretnik znaleziony przez Dariusza wykonany jest z 15-karatowego złota. Ma owalny kształt, a jego średnica wynosi 3 cm. Frontowa część posiada filigranowe zdobienia. Tył sekretnika jest w części przeszklony. Za delikatną pokrywą dostrzec można kosmyk włosów.

Odkryta broszka to prawdopodobnie przykład wiktoriańskiej biżuterii funeralnej. Precjoza takie wykonywano najczęściej ze złota, umieszczając w nich włosy osoby zmarłej. Przedmioty takie wspierały rodzinę w przeżyciu żałoby w poczuciu bliskości ze zmarłymi. Warto dodać, że tradycja biżuterii funeralnej wywodzi się bezpośrednio z Anglii.

Do odkrycia złotego sekretnika doszło już jakiś czas temu. Impulsem do ujawnienia znaleziska przez Dariusza i podzielenia się z nim poszukiwaczami w Polsce było znalezisko Dawida Adamowskiego, o którym można było przeczytać w artykule “Wyczerpałem swoje szczęście na kilka lat z góry”. Przy tej okazji warto wspomnieć też o innym ciekawym odkryciu ze Szkocji z ostatnich miesięcy. We wrześniu pisaliśmy o złotym pierścieniu z XV wieku, znalezionym pod Aberfoyle przez Wacława Konika.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Dariusz Piszczyk


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie