19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Naukowcy i regionaliści o poszukiwaniach depozytu z Zabłocia Kozłowskiego i badaniach w Działdowie

-

30 stycznia w Muzeum Pogranicza w Działdowie podsumowano badania archeologiczne, jakie przeprowadzono w 2019 roku przy ulicy Mławskiej i w Zabłociu Kozłowskim. Prelegentami byli Grzegorz Kluczek i Przemysław Kawecki.

Grzegorz Kluczek, kierownik działu historyczno-archeologicznego, skupił się na badaniach, które prowadzono przy ulicy Mławskiej. W poprzednich latach znaleziono znaleziono tam między innymi figurkę jeźdźca, która służyła w średniowieczu dzieciom do zabawy, wielki pal nośny, a także plakietki pielgrzymie. W 2019 roku pojawiły się monety oraz fragmenty ceramiki.

Jak poinformowało muzeum na swoim fan-page’u w mediach społecznościowych, naukowcy mają w planach kontynuację badań w tym samym miejscu, ale na większą skalę i we współpracy z większym ośrodkiem badawczym.

W drugiej części spotkania Przemysław Kawecki, autor kanału “Mazurskie Tajemnice”, opowiedział historię majątku niemieckiego, który znajdował się w Zabłociu Kozłowskim. Według relacji i wspomnień, zarządcy gospodarstwa w momencie opuszczenia majątku, zakopali na jego terenie wartościowe przedmioty.

Muzeum Pogranicza w Działdowie zdecydowało się w ubiegłym roku przeprowadzić tam badania archeologiczne, ale skarbu nie udało się odnaleźć.

fot. Muzeum Pogranicza w Działdowie


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie