Firma Google udostępniła we wtorek nową wersję aplikacji mobilnej Google Field Trip, w której zaprezentowano wybrane zasoby Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID). Program działający na urządzeniach mobilnych ułatwia poznanie okolicy, w tym pobliskich zabytków.
“Zasoby NID to pierwsze dane w aplikacji udostępnione przez polską instytucję publiczną. Premierze nowej wersji towarzyszy promocja wybranych miejsc na stronach internetowych projektu Google Field Trip, jak również w kanałach komunikacyjnych fundacji Europeana, która jest partnerem projektu” – wyjaśnił PAP Arkadiusz Kołodziej, kierownik Działu Dokumentacji i Baz Danych o Zabytkach NID.
Nad aplikacją Google Field Trip pracuje grupa programistów zrzeszonych w projekcie Niantic Labs, będących również autorami znanej w Polsce gry strategicznej Ingress. Program jest odpowiednikiem wirtualnego przewodnika po otaczającym świecie, z którego można korzystać za pomocą urządzeń mobilnych wyposażonych w system operacyjny Android oraz iOS. Dane pogrupowane są w kategorie funkcjonalne m.in.: historia, architektura, muzea i sztuka, gastronomia i rozrywka. Aplikacja działając w tle, wyświetla lub odczytuje informacje o interesującej nas lokalizacji.
Współpraca NID z firmą Google ma charakter pilotażowy i obejmuje niewielki, choć bardzo reprezentatywny zbiór danych uwzględniający najcenniejsze obiekty dziedzictwa narodowego Polski, jakim są Pomniki Historii.
To pracownicy firmy Google zwrócili się do NID z propozycją współpracy, gdy zapoznali się ze zbiorem danych, opublikowanym w europejskim repozytorium cyfrowym Europeana. Docenili ich profesjonale opisy, wysoką jakość zdjęć oraz dokładną lokalizację obiektów na mapie.
Obecność w aplikacji firmy Google ma na celu wzbudzenie zainteresowania innymi serwisami udostępnianymi przez NID, w tym zasobami strony www.zabytek.gov.pl, która jest interaktywną mapą, prezentującą nieruchome zabytki, Pomniki Historii i miejsca wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Specjalistom NID zależy również na upowszechnieniu aplikacji na urządzenia mobilne „Zabytki w Polsce”, której kolejna odsłona zostanie wkrótce upubliczniona.
W projekcie pilotażowym oprócz Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz fundacji Europeana bierze udział jedynie dwóch wybranych partnerów europejskich Riksantikvarieämbetet ze Szwecji oraz Muinsuskaitseamet z Estonii.