Zakończyła się sprawa słynnego już skarbu z Miastka. Po trzech miesiącach zabezpieczono ostatecznie ponad 200 cennych zabytków z epoki brązu, odkrytych w trakcie amatorskich prac prowadzonych przez poszukiwaczy skarbów.
Cała sprawa zaczęła się w kwietniu. To wtedy poszukiwacze skarbów natrafili na skarb przedmiotów z epoki brązu. Początkowo nawiązali kontakt ze służbami konserwatorskimi – jeśli wierzyć doniesieniom prasowym, to przez jedno ze stowarzyszeń z Pomorza. Po pewnym czasie zapadli się pod ziemię. Sprawą zajęła się policja.
O zwrot skarbu apelowali archeolodzy i służby konserwatorskie. Na podstawie zdjęć, które początkowo przekazali znalazcy, wywnioskowano, że skarb pochodzi z VIII w. p.n.e. i że jest to tzw. skarb kupiecki, ukryty przez handlarza. Oceniono, że składa się na niego ponad 100 zabytków. W rzeczywistości było ich dwa razy więcej. Całość ukryta była w brązowej wazie i okrzyknięto ją największym skarbem odkrytym na Pomorzu.
Po pewnym czasie, w toku śledztwa, policjanci zabezpieczyli pierwsze zabytkowe przedmioty, w tym naszyjniki, bransolety i zapinki. Trafiły one do Muzeum w Lęborku. Wciąż stanowiło to jednak tylko część całego skarbu. Muzealnicy odnotowali, że zabytki noszą ślady… usuwania patyny.
Pozostałą część skarbu zabezpieczono 17 lipca. Odzyskano blisko 200 wyjątkowo cennych zabytków. Znalazcy przynieśli je do muzeum w Koszalinie. Teraz grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat. Gdyby odkrycie znaleziska zostało zgłoszone natychmiast, mieliby szansę na otrzymanie nagrody.
Śledząc tę historię można było odnieść wrażenie, że cała ta sytuacja po prostu przerosła znalazców. Ciężko jednak usprawiedliwić podjętą próbę czyszczenia zabytków. Niestety, ta i inne podobne sytuacje dostarczają argumentów środowiskom próbującym doprowadzić do całkowitej delegalizacji poszukiwań w Polsce. Trudno będzie zatrzeć złe wrażenie. Tym bardziej, że o sprawie skarbu z Miastka już rozpisują się media w całej Polsce.
Aktualizacja – konferencja prasowa Muzeum w Koszalinie:
Aktualizacja – oświadczenie Muzeum w Lęborku:
Aktualizacja – oświadczenie Muzeum w Koszalinie odnośnie działań policji w sprawie skarbu z Miastka:
Aktualizacja – oświadczenie dra Marka Łuczaka zamieszczone na stronach Pomorskiego Towarzystwa Historycznego: