2,3 C
Warszawa
czwartek, 12 grudnia, 2024

Nagroda im. prof. Jana Zachwatowicza dla archeologa, prof. Michała Gawlikowskiego

-

Nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków i PKN ICOMOS im. Prof. Jana Zachwatowicza za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i ochrony zabytków otrzyma w tym roku prof. Michała Gawlikowski – poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań i konserwacji zabytków oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. Patronuje mu prof. Jan Zachwatowicz (1900-1983) polski architekt, profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, który był znawcą historii architektury polskiej. Przez szereg lat pełnił też funkcję generalnego konserwatora zabytków.

Tegoroczny laureat, prof. Michał Gawlikowski od kilkudziesięciu lat związany jest z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW oraz Instytutem Archeologii (IA) UW. W latach 1991–2005 pełnił funkcję dyrektora CAŚ UW, a w latach 1989–1991 dyrektora IA UW.

Jak czytamy w komunikacie CAŚ UW, prof. Gawlikowski jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych polskich archeologów, uczniem prekursora polskiej archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierza Michałowskiego.

Na przełomie lat 70./80. XX wieku brał udział oraz kierował badaniami ratunkowymi w Iraku, między innymi na wyspie Bidżan w ramach międzynarodowego projektu Haditha (Qadisiya) Dam Salvage Project.

Przez wiele lat stał na czele misji archeologiczno-konserwatorskiej badającej słynne mitreum w Hawarte w Syrii. Największą część zawodowego życia związał jednak z Palmyrą – kierował misją od 1973 roku, dokonując wielu ważnych odkryć. Polska ekspedycja archeologiczna pracowała tam od 1959 do 2011 roku. Palmyra słynęła przede wszystkim z malowniczej, monumentalnej architektury kamiennej – długich kolumnad i licznych świątyń poświęconych różnym bogom. Miasto wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku. Było ważną atrakcją turystyczną w Syrii.

Najnowszy projekt archeologiczny prof. Gawlikowskiego przywiódł go do Arabii Saudyjskiej, na stanowisko Aynuna u wybrzeży Morza Czerwonego.

Prof. Gawlikowski jest nie tylko badaczem terenowym, ale również promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich, kilkunastu doktoratów, a także autorem recenzji habilitacyjnych i profesorskich.

Wśród poprzednich laureatów nagrody znaleźli się m.in. prof. Andrzej Rottermund, prof. Andrzej Tomaszewski i dr Wojciech Kołątaj. Nagroda przyznawana jest przez PKN Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS-POLSKA oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 3 grudnia 2019 r. w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie