9,3 C
Warszawa
wtorek, 15 października, 2024

Nagrali moment odkrycia skarbu monet rzymskich. Kolejny sukces polskich poszukiwaczy na Wyspach Brytyjskich

-

Odkryciem skarbu monet rzymskich zakończyła się wyprawa dwóch polskich poszukiwaczy skarbów na pola pod Londynem. “To dopiero początek naszych odkryć w tym miejscu” – komentują odkrywcy, którzy moment znalezienia monet uwiecznili na nagraniach.

Autorami odkrycia są Mariusz Ciepluch oraz Dawid Adamowski. Poszukiwacze rejestrują swoje amatorskie badania, a filmy z badań publikują na kanałach “Golden Maniek” i “Odkrywca Goblin”.

Obaj poszukiwacze są autorami wielu odkryć, o których wielokrotnie pisaliśmy na stronach portalu. Na uwagę zasługują chociażby wotywna ołowiana siekierka z epoki brązu, okrzyknięta przez brytyjskich naukowców “naprawdę znaczącym znaleziskiem” oraz złoty wisior pieczętny.

Tym razem Mariusz i Dawid, którzy prywatnie są przyjaciółmi, połączyli siły. Kilkanaście dni temu wybrali się na wspólne poszukiwania na pola pod Londynem. Za cel obrali lokalizację, na której już wcześniej przeprowadzili badania, jednak bez efektów. Teraz było inaczej.

Poszukiwacze natrafili na sporą ilość zabytków z różnych epok. Jednak najważniejszym odkryciem jest zbiór monet rzymskich. Monety nie znajdowały się w jednym naczyniu, ale były rozorane na większej powierzchni.

To łącznie dwadzieścia pięć monet z brązu, wśród których są też bardzo ciekawe egzemplarze. Poszukiwacze dokonali już wstępnej identyfikacji poszczególnych numizmatów, niektóre skonsultowali ze specjalistami.

Część znalezisk polskich poszukiwaczy

Jedną z ciekawszych monet jest suberat, czyli odmiana denara rzymskiego, powstała przez pokrycie monety warstwą srebra – mówi Mariusz Ciepluch. – Prawdopodobnie ten egzemplarz to barbarzyńskie naśladownictwo – dodaje.

Ciekawostką jest to, że wśród odkrytych monet był też celtycki potin. Mariusz Ciepluch znajdował już podobne egzemplarze w przeszłości. O jednym z nich pisaliśmy w artykule “Celtycki potin Golden Mańka trafił do bazy znalezisk PAS”.

Na tym samym polu poszukiwacze znaleźli też fibule i dużą ilość gwoździ. To jednak nie wszystko, bo pojawiły się też monety z późniejszych epok. Mariusz Ciepluch odkrył między innymi dwa hammerki, wybite prawdopodobnie za czasów Karola I Stuarta i Elżbiety I Tudor.

Szczęśliwi odkrywcy. Od lewej Dawid Adamowski (Odkrywca Goblin) i Mariusz Ciepluch (Golden Maniek)

Odkrywcy spodziewają się, że to dopiero początek znalezisk w tym miejscu. – To dla nas zupełnie nowa lokalizacja – mówi Dawid Adamowski. – Co prawda byliśmy tam już wcześniej, ale wtedy po prostu przeszliśmy przez to pole. Nie było znalezisk, nie było punktu zaczepienia. Teraz są znaleziska, a pole jest ogromne i spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej – dodaje.

O kolejnych odkryciach duetu Golden Maniek – Odkwyca Goblin będziemy informować na stronach portalu. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia momentu odkrycia znalezisk na dwóch różnych filmach, które opublikowane zostały na kanałach odkrywców.

 

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie