test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Nadleśnictwo podsumowuje współpracę z detektorystami. “Warto podejmować trud, by odnajdować zabytki”

-

Kilka miesięcy współpracy z Podhalańską Grupą Eksploracyjną podsumowuje Nadleśnictwo Nowy Targ. Udostępnione sprawozdanie z pracy grupy obejmuje kilkadziesiąt najróżniejszych znalezisk. “Warto podejmować trud, by odnajdować zabytki” – piszą na swojej stronie pracownicy nadleśnictwa.

Sprawozdanie, które udostępniono na stronie internetowej Nadleśnictwa Nowy Targ, dotyczy okresu od listopada 2019 roku do maja 2020 roku. Poszukiwania prowadzone były na terenie leśnictwa Bór w Szaflarach przez Podhalańską Grupę Eksploracyjną.

Wśród wykazanych znalezisk są interesujące monety, biżuterię, guziki, elementy umundurowania i ekwipunku wojsk z różnych okresów. Różnorodność znalezisk wynika z faktu, że w sąsiedztwie poszukiwań prowadzonych przez grupę stała warownia i funkcjonował urząd celny.

Pracownicy nadleśnictwa przestrzegają, by nie poszukiwać zabytków na własną rękę. “Zanim rozpocznie się poszukiwania, należy uzyskać zgodę właściciela terenu oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po zakończeniu prac natomiast trzeba sporządzić szczegółowe sprawozdanie a znalezione skarby oddać do dyspozycji Konserwatora Zabytków, który zadecyduje co się z nimi dalej stanie.” – przeczytać można na stronie nowytarg.krakow.lasy.gov.pl.

Nadleśnictwo podzieliło się też z czytelnikami zachęcającą do poszukiwań refleksją: “Las towarzyszył człowiekowi od zawsze, żywił go, ubierał, dawał schronienie. Obecność ludzi pozostawia w przyrodzie ślady. Nie wszystkie po latach są widoczne gołym okiem. Wiele spośród nich jest ukryte pod ziemią. Dzięki nowoczesnym metodom poszukiwawczym można do nich dotrzeć. Tym zajmują się archeolodzy. Nie tylko Ci zawodowi ale także pasjonaci, dla których jest to życiowa pasja, robiący to w swoim wolnym czasie”.

źródło: nowytarg.krakow.lasy.gov.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie