8 C
Warszawa
czwartek, 29 września, 2022

Na polach pod Grunwaldem znaleziono krzyżacką pieczęć

-

Już po raz czwarty pod Grunwaldem odbyły się interdyscyplinarne badania z udziałem archeologów i detektorystów. Ich celem było odnalezienie miejsca słynnej bitwy z 1410 roku. Efekt tegorocznych badań zaskoczył wszystkich.

W badaniach, które odbyły się w dniach od 9 do 16 września, udział wzięli detektoryści z Polski, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Grupa ta w poprzednich sezonach badawczych odnalazła ponad 750 zabytkowych przedmiotów, głównie groty strzał i bełty kusz. I tym samym weryfikowała kolejne hipotezy naukowców odnośnie miejsca bitwy.

Każdy kolejny sezon badań przynosił sensacyjne odkrycia. Ostatnio były to krzyżackie zapony z inskrypcją “Ave Maria”, służące do zapinania płaszczy. Rewelacją tegorocznych badań było odkrycie pieczęci z motywem pelikana, karmiącego swoje młode. Autorem odkrycia jest Michał Semczyszyn z Olsztyna. Dokonano go przy użyciu wykrywacza metali Minelab Explorer SE.

Warto zwrócić uwagę, że podobny motyw jak ten na pieczęci, znajduje się na ornamencie studni w Malborku. Motyw pelikana karmiącego młode znany jest w europejskiej heraldyce. W tym przypadku pelikan karmiący krwią swoje młode symbolizuje najwyższe poświęcenie. W kontekście sakralnym był znakiem ofiary Jezusa.


Według naukowców, pieczęć mogła znajdować się wcześniej w kaplicy pobitewnej, którą zbudowano na miejscu obozu krzyżackiego. Pochodzi z XV lub XVI wieku.

Znaleziska spod Grunwaldu będzie można zobaczyć już wkrótce w gablotach grunwaldzkiego muzeum.

Badania, które prowadzone są od kilku lat pod Grunwaldem przy udziale detektorystów, to przykład tego, w jaki sposób można wykorzystać potencjał i doświadczenie poszukiwaczy skarbów.

 


Poprzedni artykułJesienna ofensywa Minelaba
Następny artykułWielka ucieczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie