-1 C
Warszawa
sobota, 28 stycznia, 2023

Muzeum dziękuje detektorystom. “Oddają nam nieocenione zasługi”

-

“Triskelion”, “Szaniec 1863”, “Małomickie Podziemie” oraz Śląska Grupa Eksploracyjna – te cztery organizacje skupiające detektorystów wspierały prace eksploracyjne na terenie po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf w Łambinowicach. “Składamy poszukiwaczom serdeczne podziękowania za ich zaangażowanie i profesjonalizm” – piszą pracownicy Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w mediach społecznościowych.

Współpraca z detektorystami na terenie obozu w Łambinowicach rozpoczęła się we wrześniu zeszłego roku. Przebadano wtedy kilkanaście hektarów terenu poobozowego.

W tym roku badania odbyły się w dniach od 4 do 6 września. Wzięli w nich udział detektoryści, ale też pracownicy muzeum oraz osoby pełniące nadzór archeologiczny.

“Wśród znalezisk, na jakie natrafiono, są elementy wyposażenia żołnierskiego i infrastruktury obozowej oraz poligonowej: guziki mundurowe wielu armii, monety pochodzące z różnych stron świata, nieśmiertelniki ze Stalagu 318/VIII F i innych obozów, sporo sztućców, również obiekty rytowane, manierki, menażki, klamry pasów wojskowych, religijne medaliony, ręcznie wykonane ozdoby, żeliwne drzwiczki do piecyków używanych przez jeńców, a nawet fragmenty kolejki wąskotorowej z I wojny światowej” – przeczytać można w oficjalnym komunikacie, który znalazł się na stronie internetowej Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

O szczegółach współpracy z detektorystami opowiedzieli w reportażowym filmie przygotowanym przez Artura Janasa archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie Krzysztof Dobrzański oraz Ela Góra z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.


– Sprowadzenie poszukiwaczy to był rewelacyjna decyzja. W warstwach ziemi, która zgromadzona była na posadzkach i nie była przeznaczona do badań, odnaleziono rewelacyjne zabytki: kilkanaście nieśmiertelników, guziki i różnego rodzaju pamiątki po obozie – podsumowuje badania Krzysztof Dobrzański. I dodaje: – Archeolodzy nie doceniają wiedzy, jaką posiadają poszukiwacze. Jestem za jak najczęstszym wykorzystywaniem współpracy pomiędzy archeologami bo prawie każde stanowisko wymaga użycia detektora, a nie każdy archeolog jest z tym sprzętem obeznany.

 

Przedstawiciele Śląskiej Grupy Eksploracyjnej, którzy pojawili się w Łambinowicach na zaproszenie Stowarzyszenia Historyczno-Ekploracyjnego “Triskelion”, podsumowując swoją pracę na terenie poobozowym, powiedzieli, że cieszy ich możliwość uczestniczenia w takich poszukiwaniach i odnajdowania artefaktów, które będą dostępne dla wszystkich. – Te zabytki nie zostaną w ziemi, nie zostaną zapomniane, będziemy mogli je pokazywać swoim dzieciom oraz wnukom, dlatego po to tu jesteśmy – żeby odkrywać historię i przekazywać ją dalszym pokoleniom – dodali.

Informacje o badaniach prowadzonych na terenie Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf w Łambinowicach publikowane są na stronie www.cmjw.pl.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. screen Youtube


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie