Muzealnicy pokazali słynny skarb z Mołtowa

0

Odkrycia tego typu dają nadzieję na to, że nie wszystko jeszcze odkryto. I że w obliczu zbliżającego się frontu w 1945 roku, zbiory muzeów ukrywano często w miejscach przypadkowych.

22 czerwca w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu udostępniono do oglądania skarb, który w maju tego roku odkryto w okolicach Gościna – szerzej znany jest on jako skarb z Mołtowa. O okolicznościach odkrycia skarbu pisałem w artykule “Odnaleziono zaginione eksponaty z Muzeum w Szczecinie”.

Reklama

Dziś wiadomo już, że w latach 1942-1944 Niemcy ukryli w Mołtowie 10 dużych skrzyń wypełnionych książkami oraz różnego rodzaju zabytkami z Pomorskiego Muzeum Krajowego. Póki co – prawdopodobnie dzięki poszukiwaczom skarbów – przypadkowo odkryto zabytki pochodzące ze zbiorów prahistorycznych: monety, ozdoby z okresu starożytności i średniowiecza oraz elementy broni. Trafiły one do muzeum, zostały opracowane i po raz pierwszy po 71 latach udostępnione zwiedzającym.

Pokazowi skarbu towarzyszyła prelekcja Krzysztofa Kowalskiego z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.Poprzedni artykułZjazd rodzinny Team of Yorkshire
Następny artykułOdkrywca Historii – #2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here