test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Mumia egipska w szkole w Lublinie? Konserwator Zabytków: “to tylko kość piszczelowa”

-

Do niecodziennego odkrycia doszło w trakcie remontu jednej ze szkół w Lublinie. Podczas prac na górnej kondygnacji szkoły natrafiono na mumię egipską. Taką informację podano w mediach krajowych. Do sprawy odniósł się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

O odkryciu poinformowano kilka dni temu na oficjalnym fan-page’u Lublina: “Trwa remont Vettera, czyli pięknego zabytkowego budynku przy ulicy. Przyniósł wielkie niespodzianki. Najciekawsza? Odnaleziono… egipską mumię na poddaszu, którą zapewne swego czasu przywiózł z Egiptu fundator szkoły August Karol Vetter”.

Do tych informacji odniósł się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Okazało się, że to, co miejscy urzędnicy i media nazwały mumią, to w rzeczywistości fragment ludzkiej kości piszczelowej. Kość zamknięta została w drewnianej skrzynce, zdobionej XX-wiecznymi rysunkami nawiązującymi do stylistyki sztuki egipskiej i przykryta szkłem.

“To na pewno nie mumia, a tylko kość (najprawdopodobniej piszczelowa), umieszczona w kawałku przepalonego drewna” – pisze na swoim fan-page’u Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, publikując jednocześnie zdjęcie znaleziska, o którym pisały media krajowe.

Aby określić wiek kości, co pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, niezbędne będzie przeprowadzenie badań antropologicznych i metodą C14.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie