19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Monety z przemytu trafiły do muzeum w Hrubieszowie

-

Ponad sto monet pochodzących z udaremnionej próby przemytu trafiło do Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Wśród nich były rzymskie denary, ale też spora kolekcja monet polskich, między innymi z okresu panowania Zygmunta III Wazy.

O próbie przemytu i przekazaniu numizmatów do muzeum w Hrubieszowie poinformował na swoich stronach zamojska delegatura Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Z udostępnionych informacji, że próba przemytu monet miała miejsce na przejściu granicznym w Zosinie. Numizmaty należały do obywatela Ukrainy, który ukrył je w swoim bagażu.

W hrubieszowskiej placówce monety poddane zostaną dokładniejszym analizom, a część z nich w przyszłości znajdzie się na stałej wystawie historycznej – informują pracownicy Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Z informacji udostępnionych przez pracowników muzeum wynika, że w kolekcji przewożonej przez obywatela Ukrainy, były rzymskie denary z I i II wieku oraz liczby zbiór numizmatów z czasów panowania Zygmunta III Wazy, w tym bydgoskie orty koronne z lat 1621-1624 oraz kolekcja monet z okresu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.lubelskie.kas.gov.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie