2,6 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

Monety, plomby i fragmenty naczyń. Ciekawe odkrycia podczas przebudowy gdańskiego teatru

-

Monety, plomby i fragmenty naczyń odkryto w trakcie modernizacji budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zabytki pochodzą z okresu pomiędzy końcem XIV a drugą połową XVI wieku.

W Teatrze Wybrzeże, który zlokalizowany jest w Gdańsku przy ulicy Św. Ducha, trwają prace rozbiórkowe oraz konstrukcyjne. Podczas prac wykonywanych w obrębie sceny odkryto pozostałości fundamentów budynku XIX-wiecznego teatru.

Jak informują pracownicy Teatru Wybrzeże w mediach społecznościowych, o odkryciu poinformowany został Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Przystąpiono do wykonywania badań archeologicznych.

W wyniku badań odsłonięto pozostałości średniowiecznej fosy. Wiadomo, że fosa na tym odcinku została zasypana pod koniec XVI wieku. To tam znaleziono największą ilość zabytków.


Z ziemi wydobyto między innymi fragmenty naczyń, kafli piecowych, butów, naczyń drewnianych oraz naparstki, monety, zamknięcia książek i plomb. Naukowcy spodziewają się jednak kolejnych odkryć, ponieważ badania będą prowadzone w tym miejscu aż do marca 2021 roku.

Inwestycja związana z modernizacją Teatru Wybrzeże zakończy się pod koniec 2022 roku.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Teatr Wybrzeże


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie