16,2 C
Warszawa
piątek, 12 kwietnia, 2024

Monety, plomby i fragmenty naczyń. Ciekawe odkrycia podczas przebudowy gdańskiego teatru

-

Monety, plomby i fragmenty naczyń odkryto w trakcie modernizacji budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zabytki pochodzą z okresu pomiędzy końcem XIV a drugą połową XVI wieku.

W Teatrze Wybrzeże, który zlokalizowany jest w Gdańsku przy ulicy Św. Ducha, trwają prace rozbiórkowe oraz konstrukcyjne. Podczas prac wykonywanych w obrębie sceny odkryto pozostałości fundamentów budynku XIX-wiecznego teatru.

Jak informują pracownicy Teatru Wybrzeże w mediach społecznościowych, o odkryciu poinformowany został Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Przystąpiono do wykonywania badań archeologicznych.

W wyniku badań odsłonięto pozostałości średniowiecznej fosy. Wiadomo, że fosa na tym odcinku została zasypana pod koniec XVI wieku. To tam znaleziono największą ilość zabytków.

Z ziemi wydobyto między innymi fragmenty naczyń, kafli piecowych, butów, naczyń drewnianych oraz naparstki, monety, zamknięcia książek i plomb. Naukowcy spodziewają się jednak kolejnych odkryć, ponieważ badania będą prowadzone w tym miejscu aż do marca 2021 roku.

Inwestycja związana z modernizacją Teatru Wybrzeże zakończy się pod koniec 2022 roku.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Teatr Wybrzeże


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie