17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

Moneta znana z pirackich skarbów odkryta pod Hrubieszowem

-

Nietypowego odkrycia dokonano w Czerniczynie w gminie Hrubieszów. Poszukiwacz zabytków podczas własnych amatorskich badań natrafił tam na XVII-wieczną monetę, wybitą w Meksyku, w czasach, gdy w Hiszpanii panował król Filip IV.

Autorem odkrycia jest Tomasz Gryniewicz, a poinformował o nim Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Fakt dokonania tak nietypowego odkrycia spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno w środowisku konserwatorów, numizmatyków i poszukiwaczy skarbów.

Odkrycie jest rzeczywiście nietypowe. Moneta jest wykonana ze srebra i ma nieregularny kształt i niejednolitą grubość – od 1 do 3 mm. Ten typ monet znany jest z pirackich skarbów.

Odkrywca poinformował o swoim znalezisku zamojską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Następnie przywiózł monetę do urzędu w Zamościu. Wcześniej skonsultował swoje odkrycie z pracownikami Muzeum w Hrubieszowie.

“Początkowo sądziliśmy, że jest to piracka moneta z rejonu Morza Karaibskiego, wybita przez Anglików na Antylach za panowania królowej Elżbiety I, ze srebra zdobytego przez korsarza kapitana Francisa Drake” – można przeczytać w komunikacie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. “Ostatnia analiza znaleziska dokonana przez dra Jacka Feduszkę z Muzeum Zamojskiego, już po wstępnym oczyszczeniu monety, wskazuje, że mamy do czynienia z monetą hiszpańską, wybitą na terenie Meksyku w 1 połowie XVII w. za panowania króla Hiszpanii Filipa IV” – dodano.

Nie wiadomo, jaką drogą ta nietypowa moneta wybita w Meksyku trafiła pod Hrubieszów. Poszukiwacze zabytków natrafiają jednak od czasu do czasu na hiszpańskie monety z tego okresu, np. na słynne srebrne patagony.

Tomaszowi Gryniewiczowi gratulujemy ciekawego znaleziska.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie