8,3 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Młodzi archeolodzy z całego świata spotkają się online

-

Kilkudziesięciu archeologów z kilkunastu krajów świata spotka się w czwartek na wirtualnej konferencji naukowej „Keeping Archaeology Together”, której celem jest integracja młodych badaczy przeszłości. Organizują ją badacze z Uniwersytetu Warszawskiego.

Badacze z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali międzynarodową konferencję dla młodych badaczy. Jak wyjaśniają, w dobie kryzysu globalnego, nie tylko swobody czy możliwości, którymi cieszymy się na co dzień ulegają ograniczeniom. “Dotyczy to również rozwoju badawczego, czego najlepszym przykładem jest archeologia, jedna z dyscyplin najbardziej dotkniętych przez szerzącą się pandemię koronawirusa. Zamknięte granice i uniwersytety, uniemożliwiają prowadzenie badań w dotychczas znanej formie. Jednak nic tak nie rzutuje na rozwój nauki, jak brak dyskusji” – podkreślają organizatorzy.

Dlatego w związku z brakiem przestrzeni do rozmów nad archeologią, tak istotną w pracy i rozwoju młodego badacza, doktoranci Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, we współpracy z doktorantami Wydziału Historycznego i Wydziału Orientalistycznego, wsparci przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, zorganizowali to sympozjum. Jego tytuł “Keeping Archaeology Together” (“Archeolodzy razem”) wskazuje na jego integracyjny charakter.

“Zaskoczyła nas skala zainteresowania naszym wydarzeniem. Zgłosiło się na nie kilkadziesiąt osób z kilkunastu krajów, m.in. z Egiptu, Anglii, Rosji, Meksyku, Holandii, Hiszpanii, Australii czy Niemiec” – powiedziała Nauce w Polsce jedna z organizatorek, Julia Chyla. W jej ocenie jest to aktualnie jedyna konferencja archeologiczna, której “udało się rozrosnąć” do poziomu dużych międzynarodowych sympozjów.

Wydarzenie składa się z dziewięciu sesji tematycznych. Wśród nich są: Archeologia Nowego Świata, Pradzieje Europy, Archeologia Egiptu i Bliskiego Wschodu, Archeologia basenu Morza Śródziemnego, ale też bloki związane z szerszą problematyką: Archeologia cyfrowa czy Archeologia kryzysu. Szczegółowe informacje na temat konferencji dostępne są tutaj.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie