17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

Ministerstwo odwołało spotkanie z poszukiwaczami

-

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołało spotkanie, w trakcie którego odbyć się miała dyskusja nad propozycjami przekazanymi przez środowiska poszukiwaczy zabytków. Choć dla wielu było to zaskoczenie, o takim scenariuszu rozmawiano już w trakcie historycznego festiwalu w Czerniejewie.

Wtedy – w części festiwalu dotyczącej poszukiwaczy zabytków – miały się odbyć dwa wystąpienia: Jacka Wielgusa z tematem “Jak zmiana prawa w 2018 r. wpłynęła na poszukiwaczy skarbów?” oraz Marcina Sabacińskiego “Poszukiwacze skarbów w nowej rzeczywistości. Skutki zmian prawa w 2018 roku”. Ostatecznie Marcina Sabacińskiego zabrakło wśród prelegentów. Jako powód podano różnicę zdań pomiędzy Narodowym Instytutem Dziedzictwa, gdzie zatrudniony jest Marcin Sabaciński, a Polskim Związkiem Eksploratorów, który reprezentował Jacek Wielgus.

Sytuacja wywołała oburzenie na sali. W końcu wykład skierowany miał być do uczestników festiwalu, a nie Polskiego Związku Eksploratorów. Pojawiły się sugestie, że zaplanowane na środę spotkanie w ministerstwie może zostać odwołane.

I tak też się stało, o czym dzień wcześniej powiadomione zostały zaproszone wcześniej osoby. W treści pisma, rozesłanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, można przeczytać między innymi:

“Uprzejmie informuję, że spotkanie gruby roboczej, powołanej w celu dyskusji nad przekazanymi propozycjami środowiska poszukiwaczy i przygotowanym na tej podstawie materiałem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaplanowane na 3 kwietnia br., zostaje przesunięte z powodów organizacyjnych”.

Według pracowników ministerstwa, 1 kwietnia Jacek Wielgus, prezes PZE, poinformował ich, że w spotkaniu weźmie udział “ok. 52 przedstawicieli Polskiego Związku Eksploratorów”. Wobec tego, “zgodnie z wewnętrznymi procedurami obowiązującymi w MKiDN, wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa osób przebywających na terenie resortu, a także planowaną na spotkaniu obecnością przedstawiciela kierownictwa MKiDN” nie było możliwe zorganizowanie spotkania w “zaproponowanej przez PZE formule”.

Decyzja ministerstwa wywołała różne, przeważnie negatywne reakcje w środowisku poszukiwaczy oraz osób, które miały wziąć udział w spotkaniu w Warszawie. Polski Związek Eksploratorów, w opublikowanym oświadczeniu (treść oświadczenia dostępna jest tutaj), udostępnił treść korespondencji z ministerstwem, zarzucając niedotrzymywanie terminów odpowiedzi. Do sprawy ustosunkowano się również na fanpage’u miesięcznika “Odkrywca”, gdzie stwierdzono, że sytuacja jest “rozczarowująca”. Z kolei stowarzyszenie “Galea” rozważa rezygnację z dalszych prac grupy roboczej.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie