Według ostatnich zapowiedzi organizatorów ma w nim wziąć udział blisko 150 poszukiwaczy z całej Polski, co uczynić go może największym tegorocznym spotkaniem detektorystów, jakie odbędzie się na terenie kraju. 22 kwietnia, w Kątach Rybackich, w jednym z najatrakcyjniejszych miejsc poszukiwań w Polsce, rozpocznie się zlot “Mierzeja 2016”.
Spotkanie detektorystów i pasjonatów historii potrwa do 25 kwietnia. Organizatorami spotkania, połączonego z piknikiem historycznym oraz warsztatami o tematyce eksploracyjnej są Stowarzyszenie Na Rzecz Poszukiwań I Ratowania Zabytków „Trybuni Historii” oraz Fundacja na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął blog poszukiwawczy www.zdziennikaodkrywcy.pl oraz społeczność „Poszukiwacze Skarbów”. Sponsorami zlotu są firmy Talcomp (sponsor główny) oraz Meritor.
Stało się już tradycją, że zloty organizowane przez społeczność skupioną wokół stowarzyszenia „Trybuni Historii” to nie tylko szperanie w ziemi, ale też okazja do poznania historii. Na uwagę zasługują planowane wizyty w Muzeum Zalewu Wiślanego, Muzeum Zamkowym w Malborku czy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, a także szkolenia i warsztaty, związane z tematem nurkowania i eksploracją podwodną, bezpiecznym obchodzeniem się z niewybuchami i niewypałami czy prowadzeniem legalnych poszukiwań. Gośćmi zlotu będą między innymi poszukiwacz skarbów i dziennikarz Radosław Biczak, a także autor książek historycznych Michał Młotek, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach, związanych z detektorystyką i szeroko pojętą eksploracją.
Jedną z najbardziej atrakcyjnych części zlotu będą zmagania poszukiwaczy w ramach Mistrzostw Polski Poszukiwań Plażowych „Beach Hunt 2016”. Sobotnie zawody poprowadzi znany społeczności „Trybunów Historii” Robert Liszka. Nagrodą główną w zmaganiach będzie wykrywacz metali ufundowany przez firmę Talcomp. Tego samego dnia będzie również okazja do wzięcia udziału w legalnych poszukiwaniach na terenie Mierzei Wiślanej. Warto dodać, że to tam w 1945 roku wojska niemieckie porzuciły wiele sprzętu i wyposażenia, a ludność cywilna, uciekająca przed wojskami Armii Czerwonej, zakopywała w ziemi cenne przedmioty. Mierzeja Wiślana od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród poszukiwaczy skarbów z całej Polski. Kwietniowy zlot będzie zatem dla wielu kolejną okazją do dokonania ciekawych odkryć.
Spotkanie w Kątach Rybackich stworzy również szansę na wymianę doświadczeń. Jedną z dyskusji – odbędzie się pierwszego dnia zlotu – poprowadzi wspomniany Radosław Biczak. Nie zabraknie też integracyjnego ogniska, które z pewnością wypełnione zostanie wieloma poszukiwawczymi opowieściami.
Warto zwrócić uwagę, że organizatorzy nie pobierają żadnych opłat zlotowych.