16,2 C
Warszawa
piątek, 12 kwietnia, 2024

Miecz z X wieku, topory, bełty i groty. Wysyp znalezisk z jeziora Lednica

-

Badania w okolicach Ostrowa Lednickiego mają swoją długą tradycję. Pierwsze odbywały się już w latach 50. XX wieku. Od lat 80. XX wieku systematycznie realizowane są badania podwodne. W tym roku odbyła się ich kolejna edycja. Efekt? Militaria, w tym jednoręczny miecz, fragmenty ceramiki i kości zwierzęcych oraz pozostałości umocnień z czasów panowania Mieszka I.

Badania jeziora Lednica prowadzone są przez naukowców z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kieruje nimi prof. Andrzej Pydyna i Mateusz Popka. Prace odbywają się we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Jak tłumaczą przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 3 lat większość prac koncentruje się w rejonie ostatnio odnalezionych przepraw mostowych, które prowadziły z wyspy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora. Wiadomo, że w tym miejscu funkcjonowały dwa mosty: z X wieku i późniejszy z przełomu XIII i XIV wieku. Chronologię obiektów potwierdzono metodami dendrologiczną i radiowęglową.

Wśród najcenniejszych i najbardziej interesujących zabytków, na które naukowcy natrafili w okolicy przepraw mostowych, są miecz jednoręczny z X wieku z inkrustowanym krzyżem, dwa topory, bełty do kuszy i groty strzał, a także topór z zachowanym drzewcem oraz głowica miecza z brązu. W tym roku otworzono też podwodny wykop archeologiczny. Odnaleziono w nim sporą ilość fragmentów naczyń ceramicznych oraz kości zwierzęcych.

W przeszłości w okolicach Ostrowa Lednickiego odnaleziono już łodzie jednopienne i uzbrojenie wczesnośredniowieczne. To dzięki tamtym odkryciom zgromadzono najliczniejszą kolekcję uzbrojenia wczesnośredniowiecznego w Europie Środkowej.

Jak informuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na swoich stronach internetowych, badania kontynuowane będą także w kolejnych latach.

źródło: www.umk.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie