Meldunek wojskowy, który nigdy nie dotarł do dowództwa

1

Choć od odkrycia meldunku żołnierza Wehrmachtu, który nigdy nie dotarł do dowództwa w Olsztynie, minął już rok, historia ta wciąż rozpala wyobraźnię. I jest kolejnym dowodem na to, jak wielką rolę w odkrywaniu historii odgrywają poszukiwacze skarbów.

Reklama

Równo rok temu poszukiwacz skarbów z Warmii i Mazur odkrył na niepozornej podmiejskiej polanie kapsułę gołebia pocztowego. Znajdował się w niej doskonale zachowany meldunek wojskowy z 2 września 1939 roku, który przeleżał w ziemi ponad 75 lat. Meldunek powstał dzień po niemieckiej agresji na Polskę.

Jak wynika z treści meldunku, gołębia wypuszczono z Klęczkowa (niem. Klenzkau) pod Działdowem o godzinie 13:00. Wojska niemieckie zajmowały dopiero w tym czasie okolice Działdowa. W meldunku sporządzonym przez żołnierza Wehrmachtu, który prosto z frontu miał trafić do dowództwa w Olsztynie, napisano: “Tutaj wszystko w porządku” (Hier ist alles in Ordnung).

Przy tej okazji można by zadać pytanie: jak długo jeszcze kapsuła wraz z meldunkiem wytrwałyby w ziemi. I jak wiele pamiątek tego typu nigdy nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie poszukiwacze skarbów?Poprzedni artykuł„Polskich piramid” jest jeszcze więcej
Następny artykułPoradnia konserwatorska – #2

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here