Poprawna identyfikacja numizmatów potrafi być dla poszukiwacza skarbów niemałym wyzwaniem. Z pomocą, poza współczesnymi katalogami, przyjść mogą przedwojenne wydania publikacji i dawne opisy kolekcji i zbiorów – często bardziej dokładne i szczegółowe, niż ich dzisiejsze odpowiedniki. Dziś – w “Biblioteczce poszukiwacza” – wykaz 10 interesujących książek i katalogów, które udostępniła Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, a wśród nich przełomowe dzieło Kazimierza Władysława Stężyńskiego Bandtkiego z tablicami i rycinami.
- Kazimierz Władysław Stężyński Bandtkie – Numismatika krajowa, tom 1. Książka wydana została w 1839 roku w Warszawie.
- Kazimierz Władysław Stężyński Bandtkie – Numismatika krajowa, tom 2. Książka wydana została w 1840 roku w Warszawie.
- Łukasz Gołębiowski – Gabinet medali polskich oraz tych, które się dziejów Polski tyczą z czasów panowania Stanisława Augusta, tom 4. Książka wydana w 1843 roku we Wrocławiu.
- Witold Kurnatowski – Medale bite na pamiątkę obchodu 200-letniej rocznicy potrzeby wiedeńskiej z 1683 r. Ksiażka wydana w 1887 roku w Krakowie.
- Hugo Saurma-Jeltsch – Schlesische Münzen und Medaillen. Książka wydana w 1883 roku we Wrocławiu.
- Karol Plage – Okres Stanisława Augusta w historii numizmatyki polskiej. Książka wydana w 1913 roku w Krakowie i Warszawie.
- Teofil Rewoliński – Katalog medali religijnych odnoszących się do Kościoła katolickiego we wszystkich krajach dawnéj Polski zbioru dr. md. T. Rewolińskiego. Książka wydana w 1887 roku w Krakowie.
- Karol Plage – Monety bite w miedzi za panowania Stanisława Augusta. Książka wydana w 1897 roku w Warszawie.
- Karol Plage – Monety bite dla prowincji polskich, przez Austrię i Prusy oraz monety Wolnego Miasta Gdańska, Księstwa Warszawskiego i w oblężeniu Zamościa. Książka wydana w 1906 roku w Krakowie.
- Jarosław Doliński – Wykopalisko monet w Żdżarach, Wykopalisko monet ze Szczakowej. Książka wydana w 1939 roku w Krakowie.
Wykaz najważniejszych polskich bibliotek cyfrowych znajduje się w poście: Gdzie szukać starych map i materiałów archiwalnych?