test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Lufa armatnia znaleziona w Pińczowie. Pochodzi z radzieckiego działa piechoty

-

W Pińczowie w województwie świętokrzyskim podczas wykonywania instalacji ciepłowniczej natrafiono na lufę armatnią. Specjaliści już zidentyfikowali znalezisko. Według nich to część armaty pułkowej 76 mm. wz. 1927. Lufa ma trafić do muzeum.

Armaty pułkowe wz. 1927 to radzieckie działa piechoty, które wprowadzono do uzbrojenia w 1928 roku. Wyprodukowano prawie 17 tysięcy tego typu armat. Armia Czerwona używała ich do końca II wojny światowej.

O odkryciu lufy armatniej poinformowało Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, do którego wpłynęło zgłoszenie o nietypowym znalezisku. Na stronach centrum opublikowano komentarz patrolu saperskiego w tej sprawie: – Z dokonanych oględzin wynika, że z armaty został wystrzelony pocisk artyleryjski […], natomiast łuska zablokowała przewód lufy i w ten sposób stała się bezużyteczna do dalszych działań wojennych” – powiedział st. chor. szt. Robert Krasowski.

Wiadomo, że o znalezisku poinformowano Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. Obecnie lufa znajduje się pod opieką firmy, która wykonuje prace w Pińczowie. Docelowo ma trafić do muzeum.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.cpdmz.wp.mil.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie