test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

List z okresu II wojny światowej znaleziony pod Komańczą. “W dzisiejszym dniu są walki pod Charkowem – Sewastopolem”

-

78 lat przeleżał w butelce list, który odkryto pod Komańczą w województwie podkarpackim. Natrafiono na niego w trakcie budowy gazociągu na szczycie charakterystycznego wzniesienia.

Do odkrycia doszło 4 sierpnia. Na butelkę z listem natrafili pracownicy firmy Budimex, którzy odpowiadają za budowę gazociągu Strachocina – Granica RP ze Słowacką. Butelka znajdowała się na szczycie wzniesienia na południe od drogi Komańcza – Duszatyn. Odkryty dokument przekazano w ręce władz gminy.

Udało się już odczytać treść listu. Wynika z niej, że butelka trafiła do ziemi 19 czerwca 1942 roku po stabilizacji punktu triangulacyjnego. Jednak osoby, które spisały dokument, odniosły się też do sytuacji w Europie.

Strona 1:

Komańcza, 19 VI 1942 r.
Protokół spisany w dniu 19 VI 1942 r. na górze „Czerteż” przy stabilizacji punktu triangulacyjnego:
Obecni Jan BACHTA – prowa. roboty (z Bóbrki w Łany woj. Lwów) figurant: KOŃ Stefan, szar. Hryć HARHAJ, Michał HARHAJ, Maria KOCHOŁYK – ze wsi Komańcza Sołtys był KOŁYMON Stefan, Kierownik Komasacji Jerzy DWORSKI – kier. Urzędu Ziemskiego: KOPIETZ Wilchelm ze Sanoka

Strona 2:

W Europie całym świecie Wojna światowa rozpoczęta w 1939 r. Hitler zajął Polskę, Francję, Belgię, Holandię, Danię, Norwegię, Czechy, Grecję, Jugosławię a w rok 1941 w 22 czerwca wszedł do Rosji i dzisiejszym dniu są walki pod Charkowem – Sewastopolem (Ukraina). Do osi należą Niemcy – w tym Japonia. Słowacja. Węgry. Bułgaria. Po drugiej stronie cały świat z Ameryką i Anglią na czele – V
Na tym protokół zakończono i podpisano
Jerzy BACHTA (podpis naczelny)
Kier. pp

Niedawno na stronach portalu opisywaliśmy historię znalezienia listu polskich robotników przymusowych, który napisano w 1941 roku. Odkryto go w butelce ukrytej na dworcu kolejowym w Nowych Skalmierzycach w województwie wielkopolskim.

źródło: Gmina Komańcza


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie