Leśnicy o poszukiwaczach skarbów. Wydawać pozwolenia czy nie wydawać?

11

“Łowcy skarbów” – to tytuł artykułu, który ukazał się w kwietniowym numerze branżowego czasopisma “Głos Lasu”. Autor podejmuje w nim temat wydawania pozwoleń na prowadzenie poszukiwań przy użyciu wykrywaczy metali.

Reklama

Już na wstępie należy przyznać, że artykuł Krzysztofa Łaziuka z Nadleśnictwa Supraśl merytorycznie przebija większość tekstów o detektorystach, które ukazują się w prasie ogólnopolskiej. Tym bardziej szkoda, że ukazał się on w niszowym, branżowym czasopiśmie “Głos Lasu” i że trafi wyłącznie do pracowników Nadleśnictw, bo z pewnością pomógłby w kształtowaniu pozytywnego wizerunku poszukiwaczy w Polsce. Po pierwsze autor nie wrzuca wszystkich poszukiwaczy do jednego worka. Mowa jest o tych, którzy “niszczą runo i leśną glebę”, ale też o tych, którzy prowadzą swoje badania “zgodnie z regułami sztuki” i którzy “wydobywają na światło dzienne cenne okruchy naszej przeszłości”.

Przede wszystkim Krzysztof Łaziuk zwraca uwagę, że nadleśnictwa nie udzielają zgody na prowadzenie poszukiwań, a jedynie udostępniają teren. I że pisemna zgoda nadleśnictwa przedkładana jest Wojewódzkiego Konserwatorowi Zabytków tylko jako załącznik. To uwaga skierowana do wszystkich, którzy odmawiają wydawania pozwoleń dla zasady. Autor zachęca też nadleśniczych do podjęcia współpracy z poszukiwaczami, bo według niego ci, którzy zwracają się z wnioskami, “mają jak najlepsze intencje”. Podaje też konkretne przykłady, w przypadku których można, czy nawet należy odmówić poszukiwaczom wydania zgody, jak chociażby chęć poszukiwań na obszarach chronionych czy na terenie upraw.

Z artykułu można się również dowiedzieć, że Lasy Państwowe pracują nad zarządzeniem, regulującym kwestie wydawania i niewydawania pozwoleń. Zawierać ono będzie regulamin prowadzenia poszukiwań w lesie oraz wzór umowy, którą nadleśnictwo powinno zawierać z poszukiwaczem.

Jestem przekonany, że artykuł Krzysztofa Łaziuka wpłynie na postawę pracowników nadleśnictw, którzy w wielu regionach kraju do tej pory sceptycznie podchodzili do wydawania pozwoleń poszukiwaczom, bazując na negatywnym wizerunku budowanym przez media ogólnopolskie.

Tymczasem przedstawiam poniżej wzór stosowanego przeze mnie od lat wniosku o wyrażenie zgody na prowadzenie poszukiwań na terenach leśnych. Wzór przedstawia wniosek o wydanie kolejnego pozwolenia:

W imieniu /nazwa grupy/, prowadzącej w 2016 roku poszukiwania ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych przy użyciu wykrywacza metali na terenie /nazwa nadleśnictwa/ w oparciu o pozwolenie /nazwa WUOZ/ oraz pozwolenie /nazwa nadleśnictwa/, zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie stosownego zezwolenia na prowadzenie poszukiwań na gruntach /nazwa nadleśnictwa/ na rok 2017, które przedłożone zostanie wraz z pełną dokumentacją /nazwa WUOZ/.

W skład /nazwa grupy/ wchodzi obecnie pięciu poszukiwaczy z terenu /nazwa powiatu/: /imiona i nazwiska, ewentualnie numery telefonów/.

Deklarujemy niniejszym przywrócenie terenu poszukiwań do stanu pierwotnego i bezwzględne podporządkowywanie się wytycznym Straży Leśnej oraz miejscowych leśniczych.11 KOMENTARZE

 1. Obecnie nasze stowarzyszenie wystepuje o takie zezwolenie do nadleśnictwa lecz nadleśnictwo wydanie decyzji uzaleznia od zalaczenia zgody WUOZ a konserwator wydanie owego pozwolenia nie wyda bez zgody wlasciciela gruntu i tu jest maly pat ktory probujemy obejsc ale fakt nadleśnictwo dostało wykaz dokumentacji jaka ma byc zlozona celem uzyskania pozwolenia w naszym przypadku jest to wniosek o pozwolenie wykaz dzialek na ktorych beda prowadzone poszukiwania oraz mapki pluz zalaczona zgoda konserwatora

 2. i tak to biednemu na ……. skoro PIS zaostrzył przepisy to nie bez kozery .Wiadomo 500+ trzeba spłacać . W naszym kraju nie ma opcji o jakiej kolwiek ulgi pod kontem “biegania z wykrywką po polu czy lesie,lepej niech zgnije . Słuchałem paru audycji tych z TV i tych Z komputera , jak to “bohaterscy” “odławiacze” “nie legalnych amatorów , “wandali z wykrywkami łapali . Tak nas nazywają: wandale ,amatorzy nie legani , złodzie itp.Za granicą byłem ,mam tam znajomych pasjonatów tego fajnego hobby (którego mnie polski rząd pozbawił) rozmawiając z nimi i to co usłyszeli odemnie , to sie śmiali z tego . Nie jestem żadnym wandalem ani złodziejem ,a historie znam lepiej od nie jednego cwaniaka z W.U.O.Z

 3. Obecnie prawo w Polsce jasno precyzuje możliwości poszukiwań. Podważanie tego stanu komentarzem – “a bo, w innych krajach można” jest nikczemnym wybiegiem. W demokratycznym państwie obowiązujące prawo powinno być bezwzględnie przestrzegane, i koniec dyskusji!
  Podobnie jak przytłaczająca większość detektorystów, mogliby postąpić wszyscy obciążeni daniną, zwaną podatki. Ten kto łamie prawo jest przestępcą. Zasługuje na potępienie i karę.
  Zmasowana ekspansja detektorystów pozbawiona kontroli, jakkolwiek by to nie usprawiedliwiać przyczyniała się do dewastacji narodowych dóbr kultury, a także naturalnego wizerunku otoczenia.
  Ustawodawca zaostrzając rygory na bezprawne poszukiwania, liczył na zdecydowane ograniczenie tej profesji, ograniczenie masowości działających detektorystów, a więc nie można się spodziewać, i liczyć na masowe zalegalizowanie poszukiwań.

 4. Każdy rolnik, właściciel terenu boi się cokolwiek podpisywać na piśmie i o tym wiedzą bardzo dobrze w WKZ.Sami o tym mnie poinformowali. My panu damy zgodę bez problem jednak właściciele terenu zazwyczaj odmawiają. I w cale im się nie dziwię.Czasami myślę,że specjalnie konstruowane są przepisy, aby utrudnić,a wręcz uniemożliwić zdobycie pozwoleń. I komu lub czemu ma to służyć? Tracimy na tym wszyscy dobra narodowe i historyczne gniją w ziemi, bo uczciwi ludzie boją się wyjść z detektorami.Dla mnie nie ma znaczenia czy wykopię stary guzik, boratynkę, czy złotą monetę wszystko trafiłoby w ręce WKZ. Największą przyjemnością jest to,że mogę wyjść po pracy w teren na świeże powietrze obcowanie z przyrodą i nutka adrenaliny po sygnale detektora.Robienie w domu muzeum ze znalezisk nie jest moim celem.Jeżeli jest coś naprawdę cennego powinno trafić to w ręce archeologów i do muzeum dla dobra naszego wspólnego.Najgorsze jest to, że uczciwi ludzie siedzą w domu bo boją się prawa, a ci którzy czerpią z tego zyski prawo mają w nosie kopią dla kasy,sprzedają zabytki i mają się w najlepsze, bo konkurencja uczciwych detektorystów została uziemiona w domach.

 5. lepiej zostawić w ziemi, przyjdą budowlańcy zabetonują wszystko i po poszukiwaniach, a miasta się rozwijają

 6. Zenon to typowy wyborca PISu. Zakompleksiony frustrat, z klapkami na oczach które jeszcze bardziej ograniczają mu już i tak mocno ograniczony światopogląd.

 7. Krotko.. te przePiSy to nic innego jak przePiSy totalitarego panstwav rodem z korei i innych autorytarnych republik.. Ograniczenia wolnosci i praw wspolnych.. poprostu zamordyzm .. poczekajcie troche to , nawet informacje beda tylko te wlasciwe a nawet przewyzszajace inne informacje z calego swiata… poprostu te wlasciwe…Ktory popacz dolkow nie zasypuje je, ktory kopacz jest zlodziejem, czy kopnie w lesie na starej drodze nie jest zbogacaniem spolecznym…

 8. Opowiem Wam bajkę. Jasio uwielbiał przebywać w lesie. Jasio traktował las jak swój drugi dom. Kochał spędzać w lesie każdą wolną chwilę. Lecz po 2000 roku Jasio zaobserwował wiele negatywnych zmian w lesie. Leśnicy w porozumieniu z pracownikami leśnymi zaczęli wycinać las na potęgę – zaczęli prowadzić gospodarkę rabunkową. Zostawiali jedynie parę drzew od drogi, aby nie było widać tych wielohektarowych wycinek. W akcie obłudy i hipokryzji leśnicy obsadzali sadzonkami sosny te hektary wyciętych starych drzew onegdaj tworzący las i mikroklimat dla zwierzyny, grzybów i jagód. Leśnicy wmówili ludziom, że nasadzenia są dobre, a wycinki rabunkowe potrzebne. Jasio zaobserwował jeszcze jedną rzecz, a mianowicie że robotnicy leśni zostawiali po sobie masę śmieci( puszki po piwie, butelki i folię aluminiową po kanapkach). Pewnego dnia Jasio przeczytał, że leśnicy pomawiają i bezpodstawnie oskarżają poszukiwaczy skarbów, że to niby oni są winni wszystkiemu temu co dzieje się złego z lasem. Jasio jednak nie dał się przekonać tym bezpodstawnym zarzutom pod adresem poszukiwaczy skarbów. Jasio nie dał się oszukać, bo wlezie spędził pół swojego życia i kochał las….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here