Konkretne rezultaty przyniosły spotkania przedstawicieli Polskiego Związku Eksploratorów z Lasami Państwowymi. Spojrzą oni przychylniej na działania poszukiwaczy.
Taki wniosek wynika przynajmniej z komunikatu, który pojawił się na stronach Polskiego Związku Eksploratorów. Można w nim przeczytać:
że sukcesem Związku zakończyły się negocjacje z Lasami Państwowymi, których następstwem jest “Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie udostępnienie gruntów leśnych do badań archeologicznych i/lub działań polegających na poszukiwaniu zabytków i innych przedmiotów przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych związanych z naruszaniem gleby”. W Zarządzeniu tym zostało uwzględnionych większość postulatów zaproponowanych przez PZE.
Z komunikatu wynika, że kilka miesięcy temu przedstawiciele PZE rozpoczęli rozmowy z Lasami Państwowymi. Punktem wyjścia do podjęcia rozmów był projekt rozporządzenia odnoszący się bezpośrednio do działalności poszukiwaczy. Początkowo jego zapisy były niekorzystne dla detektorystów. W rozporządzeniu, które ujrzało światło dzienne w połowie lipca, pojawiły się zapisy uwzględniające postulaty poszukiwaczy.
W niektórych nadleśnictwach współpraca leśników i poszukiwaczy skarbów układała się dobrze, w innych takiej współpracy odmawiano. Wydaje się, że stosunek do poszukiwaczy może zostać teraz ujednolicony. Przede wszystkim pojawi się wzór wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie poszukiwań (jak wiadomo, zgoda nadleśnictwa jest wymagana przy procedurze ubiegania się o pozwolenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków), który będzie obowiązywał w całej Polsce.
Dodatkowo, PZE będzie organizowało dla swoich członków szkolenia z prowadzenia poszukiwań na terenach leśnych.
Treść Zarządzenie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 13 lipca 2018 r. jest dostępna tutaj.