Kurtka mundurowa Wehrmachtu trafiła do muzeum w Lubaniu. “Przeleżała pod deskami 75 lat”

0

Kurtka mundurowa Wehrmachtu, znaleziona w 2019 roku na terenie Lubania, trafiła do zbiorów miejscowego muzeum. Przekazał ją tam znalazca, który natrafił na nietypowe znalezisko z okresu II wojny światowej pod podłogą. “Mundur zawinięty w ceratę przeleżał pod deskami 75 lat” – mówią pracownicy Muzeum Regionalnego w Lubaniu, informując o okolicznościach odkrycia.

Feldbluse M36, należąca do anonimowego kaprala Wehrmachtu, trafiła do zbiorów Muzeum Regionalnego w Lubaniu 16 grudnia. Przekazał ją tam Zbigniew Morawski z Jeleniej Góry, który odnalazł kurtkę mundurową pod podłogą jednego z budynków na terenie Lubania. Znalezisko zawinięte było w ceratę.

Reklama

Jak informują pracownicy Muzeum Regionalnego w Lubaniu, “choć uniform nie uniknął kontaktu z molami, jego stan można ocenić jako zadowalający”. Wiadomo już, że po konserwacji mundur trafi na ekspozycję poświęconą bitwie lubańskiej.

– To pierwszy znany nam mundur Wehrmachtu, który możemy bezpośrednio powiązać z drugowojenną historią Lubania – komentują pracownicy lubańskiego muzeum, dziękując jednocześnie darczyńcy za przekazanie kurtki.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Muzeum Regionalne w LubaniuZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here