19,3 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Ktoś zostawił macewę pod bramą cmentarza żydowskiego w Sochaczewie

-

Cmentarz żydowski w Sochaczewie to jeden z najstarszych cmentarzy tego typu na Mazowszu. Jak wiele innych. zdewastowany w czasie II wojny światowej, niszczony w okresie PRL. Teraz ktoś pod jego bramą zostawił macewę. Czy pochodzi z tego cmentarza? To potwierdzą badania naukowców.

Pod koniec sierpnia pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy pod Bzurą sprawdzali stan miejscowego cmentarza żydowskiego. Podczas wizji zauważyli porzucony pod bramą duży fragment macewy. Z informacji zebranych od okolicznych mieszkańców wynika, że fragment nagrobka został przywieziony i porzucony przez nieznane osoby.

Jak informują pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, obecnie trwa analiza naukowa w celu wydatowania macewy oraz ustalenia personaliów zmarłego.

“Destrukcja cmentarza i znajdujących się na nim nagrobków rozpoczęła się podczas II wojny światowej, proces niszczenia trwał jednak jeszcze w czasach PRL. Obecnie po setkach macew nie ma już śladu – wiele z nich wykorzystano do budowy dróg i fundamentów budynków” – informuje Michał Górny z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Czy porzucony fragment macewy mógł zostać znaleziony w trakcie prac budowlanych na terenie Sochaczewa? Jeśli tak, to podobnych znalezisk może być więcej. Pracownicy muzeum apelują do mieszkańców miasta i całego powiatu sochaczewskiego o przekazywanie pozostałości po macewach, jeśli natrafiliby na takie lub jeśli wiedzą, gdzie mogą się one znajdować.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. sochaczew.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie