-0,2 C
Warszawa
sobota, 28 stycznia, 2023

Ktoś zostawił macewę pod bramą cmentarza żydowskiego w Sochaczewie

-

Cmentarz żydowski w Sochaczewie to jeden z najstarszych cmentarzy tego typu na Mazowszu. Jak wiele innych. zdewastowany w czasie II wojny światowej, niszczony w okresie PRL. Teraz ktoś pod jego bramą zostawił macewę. Czy pochodzi z tego cmentarza? To potwierdzą badania naukowców.

Pod koniec sierpnia pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy pod Bzurą sprawdzali stan miejscowego cmentarza żydowskiego. Podczas wizji zauważyli porzucony pod bramą duży fragment macewy. Z informacji zebranych od okolicznych mieszkańców wynika, że fragment nagrobka został przywieziony i porzucony przez nieznane osoby.

Jak informują pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, obecnie trwa analiza naukowa w celu wydatowania macewy oraz ustalenia personaliów zmarłego.

“Destrukcja cmentarza i znajdujących się na nim nagrobków rozpoczęła się podczas II wojny światowej, proces niszczenia trwał jednak jeszcze w czasach PRL. Obecnie po setkach macew nie ma już śladu – wiele z nich wykorzystano do budowy dróg i fundamentów budynków” – informuje Michał Górny z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Czy porzucony fragment macewy mógł zostać znaleziony w trakcie prac budowlanych na terenie Sochaczewa? Jeśli tak, to podobnych znalezisk może być więcej. Pracownicy muzeum apelują do mieszkańców miasta i całego powiatu sochaczewskiego o przekazywanie pozostałości po macewach, jeśli natrafiliby na takie lub jeśli wiedzą, gdzie mogą się one znajdować.


red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. sochaczew.pl


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie