14,9 C
Warszawa
wtorek, 30 maja, 2023

Konserwatorzy zabytków i policja będą współpracować

-

Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin i Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach podpisali porozumienie ws. współdziałania w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom oraz innym dobrom kultury – informuje na swoich stronach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W trakcie spotkania, które odbyło się 8 lutego w Warszawie, wiceminister kultury Magdalena Gawin powiedziała, że “współpraca służb konserwatorskich z policją w zakresie wykrywania przestępstw przeciwko zabytkom jest ważnym elementem ochrony dziedzictwa kultury Polski”. Wyraziła też wdzięczność w stosunku do wszystkich osób, a w szególności policjantów, archeologów, konserwatorów zabytków oraz wykładowców akademickich “za ich zaangażowanie i oddanie w zwalczaniu przestępczości przeciwko najcenniejszym obiektom naszej kultury”.

Z komunikatu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że skala przestępczości wobec dziedzictwa kulturowego w Polsce od lat utrzymuje się na wysokim poziomie, a “w celu skutecznego przeciwdziałania tego typu zjawiskom niezbędna jest szeroka współpraca i wymiana informacji między służbami konserwatorskimi a policją oraz sprawna koordynacja podejmowanych działań”.

“Współdziałanie to powinno znaleźć oparcie w odpowiednich, dostosowanych do aktualnego stanu prawnego i realnych potrzeb zapisach, zapewniających mu pełną realizację. Nowe Porozumienie stanie się podstawą efektywnej współpracy Generalnego Konserwatora Zabytków i Policji na polu przeciwdziałania przestępczości wobec dziedzictwa kulturowego” – można przeczytać na stronach MKiDN.

źródło: www.mkidn.gov.pl, fot. Danuta Matloch


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie