11,7 C
Warszawa
niedziela, 6 października, 2024

Konserwator zabytków i detektoryści z “Warty” podsumowują badania. Największy sukces? Skarb brakteatów

-

Po wielu tygodniach prac przedstawiono efekty badań archeologicznych, które prowadzone były przez archeologów z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. W wyniku prac pozyskano łącznie 151 monet, głównie z okresu wczesnego i późnego średniowiecza.

O badaniach pisaliśmy wielokrotnie na stronach www.zdziennikaodkrywcy.pl, opisując wkład i zaangażowanie w badania członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Warta”. To oni natrafili na skarb kilkudziesięciu bardzo rzadkich brakteatów zachodniopomorskich, meklemburskich i brandenburskich. O odkryciu pisaliśmy w artykule “Pod Gorzowem Wielkopolskim odkryto skarb średniowiecznych monet” oraz w wywiadzie z Janem Monikiem.

Teraz jest okazja, by na badania, które przeprowadzano w na terenie jednego ze stanowisk archeologicznych w północnej części województwa lubuskiego (lokalizacja miejsca jest pilnie strzeżona) spojrzeć z perspektywy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, którego pracownicy podsumowują całość dotychczasowych prac.

Wiadomo, że w trakcie prac pozyskano łącznie 151 monet, przede wszystkim z okresu wczesnego i późnego średniowiecza. “Na szczególną uwagę zasługuje 7 monet z okresu wczesnego średniowiecza: fragment dirhema arabskiego (1/4 monety), denar z mennicy kolońskiej i pięć XI-wiecznych denarów krzyżowych” – czytamy na fan-page’u Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Najbardziej spektakularnym znaleziskiem, o którym pisały media w całej Polsce, był skarb brakteatów zachodniopomorskich, meklemburskich i brandenburskich. “Wstępnie datę depozytu określono na 1. ćw. XIV w.” – informuje konserwator zabytków.

Wiadomo, że z okresu późnego średniowiecza udało się pozyskać denary jagiellońskie oraz fragmenty groszy praskiego i miśnieńskiego. “Ostatnim elementem zespołu jest 40 monet, głównie brandenburskich i pruskich, datowanych na XVI-XIX w.” – dodaje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Monety, zaraz po opracowaniu przez dra Tadeusza Szczurka, archeologa i numizmatyka, zostaną poddane konserwacji.

Z innymi znaleziskami ze stanowiska archeologicznego zapoznać się można na fan-page’u Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Warta”. Członkowie grupy także podsumowali swój wkład w badania stanowiska archeologicznego. Na razie tylko częściowo. “Przygotowujemy dla was nasze podsumowanie […] poszukiwań” – napisali w mediach społecznościowych.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie