16,2 C
Warszawa
poniedziałek, 16 września, 2024

Kolekcjoner tworzy Muzeum Rowerów. Liczy na pomoc poszukiwaczy

-

Każda z akcji tego typu zwykle kończy się powodzeniem. Przykładem jest niedawna zbiórka ołowianych żołnierzyków do “Izby Tradycji” w Lidzbarku Warmińskim. Tym razem potrzebne są eksponaty związane ze starymi rowerami. Trafią do prywatnego Muzeum Rowerów, które powstaje w Żaganiu.

Poszukiwacze skarbów nie raz udowodnili już, że potrafią się zmobilizować. Akcja zbierania ołowianych żołnierzyków, które trafiały do Lidzbarka Warmińskiego, zakończyła się sukcesem. Nie inaczej będzie w przypadku Muzeum Rowerów, bo znaleziska takie jak dzwonki, emblematy, części od rowerów czy narzędzia błyskają od czasu do czasu pod cewkami wykrywaczy.

Twórcą Muzeum Rowerów, które zostało zarejestrowane jako muzeum prywatne, jest Stanisław Małachowski z Żagania. Przedmioty związane ze starymi rowerami kolekcjonuje od lat. W swoich zbiorach ma ponad 600 eksponatów, w tym ponad 350 dzwonków rowerowych, 250 blaszek z ram rowerowych, kilkanaście medali, kilkanaście emblematów z błotnika, ale też księgi adresowe, katalogi, reklamy, narzędzia i części. Jest też jeden stary rower z 1962 roku.

Jeden z ciekawszych dzwonków w zbiorach muzeum Stanisława Małachowskiego

Pomysł stworzenia prywatnego muzeum podsunął mu kolega. W ostatnich tygodniach dopełniono wszystkie kwestie formalne w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie muzeum znajdować się będzie w mieszkaniu Stanisława Małachowskiego, ale w przyszłości, gdy kolekcja urośnie do kilku tysięcy eksponatów, być może uda się zawalczyć o oddzielny lokal na terenie miasta. Takie muzeum mogłoby być w końcu ciekawą atrakcją dla osób odwiedzających Żagań. Póki co, aby obejrzeć eksponaty, trzeba się będzie umówić e-mailowo bądź telefonicznie.

Medal pamiątkowy z zawodów rowerowych

Już teraz kontaktuje się ze mną wielu darczyńców, którzy przekazują do muzeum różne eksponaty, związane ze starymi rowerami – mówi Stanisław Małachowski. – Są one przeze mnie opracowywane, a darczyńca otrzymuje pisemne potwierdzenie przekazania eksponatu. Wiem, że w Wojewódzkich Urzędach Ochrony Zabytków dobrze patrzy się na dokumenty, które potwierdzają współpracę poszukiwaczy z muzeami – dodaje.

Osoby, które mogłyby wspomóc kolekcję Muzeum Rowerów, mogą skontaktować się ze Stanisławem Małachowskim pod adresem: stanislaw.hr.malachowski@gmail.com. Poszukiwane są stare rowery, dzwonki rowerowe lub same dekielki, blaszki z ram rowerowych, medale organizacji rowerowych, z imprez rowerowych, narzędzia, lampy karbidowe i elektryczne, części, literatura, w tym katalogi, przewodniki, mapy, pocztówki, reklamy i inne różności w tym temacie.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie