19,3 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Kolejny sezon archeologiczny na Polach Grunwaldu

-

Na Polach Grunwaldu rozpoczyna się kolejny, siódmy etap prac archeologicznych; ich celem w tym roku jest ustalenie potencjalnej drogi ucieczki wojsk zakonnych z pola bitwy – poinformował PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymon Drej.

Od siedmiu lat badania archeologiczne prowadzone są wokół Pól Grunwaldu po żniwach. Pasjonaci historii i archeologii, detektoryści przyjeżdżają do Grunwaldu z własnymi wykrywaczami metali i przeczesują pola. Pasjonaci pracują pod nadzorem archeologa.

“W tym roku ze względu na pandemię w pracach archeologicznych będą brali udział wyłącznie Polacy. Przyjazd Litwinów, czy Skandynawów, jak bywało to w latach poprzednich, jest w tym roku po prostu niemożliwy” – powiedział PAP Drej. Dodał, że tegoroczne badania będzie prowadziła grupa licząca 70 osób. Przestrzeń, którą będą badać zajmuje 60 ha.

“W tym roku badania będą się skupiać przede wszystkim na ustaleniu potencjalnych dróg ucieczki wojsk zakonu krzyżackiego” – zapowiedział dr Drej.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczne badania archeologiczne w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zaprezentowano ostrogę, którą w ostatnim czasie znaleziono pod Grunwaldem. Ostroga ta, jak wyjaśnił dyrektor Drej, została znaleziona poza okresem prowadzenia badań archeologicznych.

W poprzednich sezonach badawczych odnaleziono szereg artefaktów związanych z bitwą, z których w ocenie dr Dreja najcenniejszymi są dwie krzyżackie zapony z inskrypcją “Ave Maria”, służące do spinania płaszczy oraz średniowieczny tłok pieczęci przedstawiający pelikana karmiącego krwią swoje młode. Poza tym w czasie badań odnaleziono liczne groty strzał i bełtów kusz, fragmenty toporów, fragmentów średniowiecznych mieczy, rękawic pancernych i okuć pasów.

Wyniki dotychczasowych badań z udziałem detektorystów potwierdziły też lokalizację dawnego obozu krzyżackiego, który znajdował się w miejscu, gdzie potem na polecenie mistrza Henryka von Plauena wzniesiono kaplicę pobitewną, konsekrowaną w 1413 r.

Dr Drej zapowiedział w sobotę, że wszystkie artefakty odnalezione podczas badań będą eksponowane w budowanym właśnie nowym muzeum, które znajduje się w Grunwaldzie.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie